Před šestadvaceti lety Češi svrhli komunistický režim a pak dali světu nový význam slova "tunel". Moldavané si to v současnosti otočili. Nejdřív se naučili český význam termínu, který normálně označuje dopravní stavbu, a teď svrhávají režim.

Miliarda dolarů, která zmizela ze tří bank nejchudší evropské ekonomiky, byla zřejmě tou jiskrou, která bude třást moldavskou vládou, respektive celým postkomunistickým směřováním země, uvádí v aktuálním čísle týdeník Ekonom.

V Kišiněvě se už na začátku září odehrála největší demonstrace od revolučních časů a tlak na stávající režim postupně roste. V neděli zaplnilo ulice hlavního města dokonce 20 tisíc lidí. Požadují rezignaci vládních činitelů včetně prezidenta.

Mužem, který tuto jiskru do "moldavského seníku" hodil, je osmadvacetiletý podnikatel Ilan Shor. Ten je totiž hlavním podezřelým, že díky ovládnutí tria největších bank v zemi a úvěrům nastrčených společností dokázal z nejchudší země Evropy udělat ještě chudší.

Moldavsko na hranici bankrotu

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.