Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) "je znechucena" prohlášením, kterým afghánská vláda ospravedlňuje sobotní letecký útok na nemocnici MSF ve městě Kunduz na severu Afghánistánu. Toto prohlášení je "přiznáním k válečnému zločinu", uvedl na webu organizace její generální ředitel Christopher Stokes.

Všichni lidé, kteří při bombardování zahynuli, byli Afghánci, sdělila Míla Janišová z pražské kanceláře MSF.

Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell uvedl, že afghánská armáda požádala americké kolegy o pomoc, protože se prý dostala v Kunduzu do přímé palby.

Campbell na tiskové konferenci v Pentagonu změnil původní tvrzení Spojených států, podle nějž Američané útočili v obraně svých vojáků před palbou. V pondělí generál prohlásil, že afgánská armáda požádala americké speciální jednotky, které operují na zemi, o pomoc. Potom následoval nálet. Campbell prohlásil, že při něm bylo "nešťastnou náhodou zasaženo několik civilistů". To, že útok směřoval na zařízení MSF, ale nepotvrdil. Detaily odmítl poskytnout s tím, že se stále vyšetřuje. V Kunduzu je kvůli tomu americký brigádní generál Richard Kim. Podle Campbella se bude na vyšetřování podílet NATO a Afghánistán. 

Z afghánského prohlášení podle Stokese vyplývá, že americké a afghánské jednotky vědomě bombardovaly nemocnici kvůli tvrzením, že se uvnitř ukrývají příslušníci hnutí Taliban a útočí odtud na afghánské vojáky a civilisty. Při náletu zahynulo 12 pracovníků MSF a deset pacientů.

"Toto prohlášení svědčí o tom, že afghánské a americké síly se společně rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici - s více než 180 zaměstnanci a pacienty uvnitř - kvůli tvrzením o přítomnosti bojovníků Talibanu," uvádí organizace Lékaři bez hranic. "To se rovná přiznání k válečnému zločinu. Je to zcela v protikladu k původním snahám americké vlády útok banalizovat jako 'vedlejší ztráty'," dodala organizace.

Podle Janišové z české pobočky MSF se organizace nechystá v tuto chvíli zveřejnit podrobnosti o obětech náletů. Všichni, kteří zahynuli, ale podle ní byli Afghánci. "Byli mezi nimi lékaři a další zdravotnický personál, například farmaceut," uvedla Janišová.

Afghánské vládní síly, podporované zahraničními vojsky, získaly během uplynulého týdne zpátky kontrolu nad většinou města Kunduz, kterého se minulé pondělí zmocnil Taliban. Místní obyvatelé podle agentury Reuters vypověděli, že poprvé po osmi dnech v pondělí neslyšeli ve městě střelbu. Mnozí se proto odvážili vyjít z domovů, nakoupit jídlo a obhlédnout napáchané škody. Na ulicích se podle místních obyvatel povalují mrtvoly a vojáci prohledávají dům po domu a pátrají po ukrytých povstalcích.

Mluvčí americké armády Brian Tribus v sobotu připustil, že v rámci bojů proti Tálibánu se v Kunduzu uskutečnil útok, který mohl mít za následek "vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení".

Lékaři bez hranic jsou přesvědčeni, že nemocnici bombardovaly síly NATO vedené Američany. USA sdělily, že incident vyšetřují. Podle NATO vyšetřování potrvá řádově dny. MSF žádá nezávislé mezinárodní vyšetřování.

Při náletu, který trval více než hodinu od sobotní druhé hodiny ráno místního času, byly rovněž desítky lidí zraněny. "Nemocnice byla opakovaně zasahována přesně mířenými leteckými útoky... Žádný zaměstnanec přitom před americkým leteckým útokem nehlásil boje v nemocničním komplexu," podotkla organizace MSF na svém twitterovém účtu.

Po náletu Lékaři bez hranic stáhli většinu svých zaměstnanců z oblasti, někteří ale zůstali a ošetřují zraněné na jiných klinikách. Podle MSF byla zničená nemocnice klíčovým zařízením pro tisíce pacientů v Kunduzu i v dalších částech severního Afghánistánu.

Související