Ukrajinští vojáci začali v pondělí z úseku fronty v Luhanské oblasti stahovat tanky a dělostřelecké zbraně ráže menší než sto milimetrů. Ukrajinská média s odvoláním na mluvčího dobrovolnické jednotky hlásí, že výbuch miny si vyžádal životy dvou vojáků, dalších pět utrpělo zranění. Tyto ztráty armáda dosud oficiálně nepotvrdila.

"Ráno byl jednotkám na frontovém úseku A vydán rozkaz ke stažení obrněné techniky na 15 kilometrů od frontové linie. V 11 hodin tak začalo synchronní stahování tanků T-64 a T-72, protitankových děl D-48 a D-44 ráže 85 milimetrů a minometů 2B-9 ráže 82 milimetrů. Všechny kroky byly dohodnuty s představiteli pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Na místě jsou novináři," uvedl armádní mluvčí.

Agentura Interfax-Ukrajina poznamenala, že vůdci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny se v pátek v Paříži domluvili, že stahování začne v sobotu a potrvá 41 dnů. Samo stahování zbraní ráže menší než 100 milimetrů pak začalo v sobotu večer. Dnes následují tanky, počínaje Luhanskou oblastí.

Konflikt na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a silami prozápadní vlády v Kyjevě si od loňského dubna vyžádal přes osm tisíc životů.

Související