Vedení všech čtyř frakcí dolní komory ruského parlamentu vyzvalo prezidenta Vladimira Putina, aby se zasadil o vytvoření jednotné celostátní mládežnické organizace v Rusku. Oznámila to kancelář ruské Státní dumy. Dřívější masové mládežnické organizace, které byly důležitou oporou sovětského režimu, byly rozpuštěny počátkem 90. let.

Předsedové parlamentních skupin jsou přesvědčeni, že v Rusku by měla působit jednotná organizace sdružující mladé lidi. Podle poslance Andreje Makarova, jednoho z iniciátorů výzvy, zůstává otevřená otázka financování. Poslanci doufají, že Putin schválí uvolnění zdrojů ze státního rozpočtu.

V Rusku působila v letech 1922-91 Všesvazová pionýrská organizace, po jejímž vzoru vznikala obdobná sdružení i v ostatních satelitních socialistických státech včetně Československa. Mládeži starší čtrnácti let byl v SSSR určen Všesvazový leninský komunistický svaz mládeže, takzvaný Komsomol.

Myšlenka obnovit centrální mládežnickou organizaci se podle agentury Tass líbí ruským komunistům, zejména jejich šéfovi Gennadiji Zjuganovovi. Jednasedmdesátiletý politik je prý připraven do nové organizace vyslat své vnuky.

Související