Americké firmy typu Facebook, Apple či Google se budou muset řídit při ochraně osobních údajů o svých zákaznících předpisy konkrétních evropských zemí, ve kterých působí. Existuje obava, že by informace o evropských klientech mohly využít americké zpravodajské služby.

Poukázal na to mimo jiné evropský soudní dvůr. Prohlásil v úterý za neplatné rozhodnutí Evropské komise z roku 2000, které uvádělo, že Spojené státy zajišťují odpovídající úroveň ochrany předávaných osobních údajů. Verdikt soudu může mít podle agentury AP dalekosáhlé následky pro komunikační společnosti podnikající v Evropě.

Rozhodnutí soudu znamená, že americké firmy musí schraňovat data o evropských zákaznících v Evropě a podle evropských pravidel. Zároveň to znamená, že eurokomisařka Věra Jourová musí vyjednat lepší dohodu, která už je ale na dosah. Jourová rozhodnutí zřejmě čekala, protože má v úterý od 15 hodin tiskovou konferenci, na které se k rozhodnutí soudu vyjádří.

Spor vede rakouský právník Maximilian Schrems, který mimo jiné zaštiťuje hromadnou žalobu 25 tisíc uživatelů vůči Facebooku.

Schrems uvádí, že Facebook uchovává osobní data, o jejichž vymazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili. Také má za to, že Facebook spolupracuje s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA), které své databáze zpřístupnil.

"Stejně jako v případě jiných uživatelů s bydlištěm v Evropské unii jsou i údaje poskytnuté Maximilianem Schremsem Facebooku přenášeny z irské dceřiné společnosti Facebooku na servery umístěné na území Spojených států, kde jsou zpracovávány," uvádí v tiskové zprávě Soudní dvůr.

Rakouský právník podal před časem stížnost k irskému úřadu, který má na starosti ochranu osobních dat. Schrems poukazoval na kauzu Edwarda Snowdena, ze které vyplývá, že Američané své zákazníky dostatečně nechrání před sledováním ze strany "orgánů veřejné moci".

Irský úřad tehdy stížnost zamítl. Vycházel ze závěrů Evropské komise, která v červenci 2000 shledala, že v rámci režimu tzv. „bezpečného přístavu“ zajišťují Spojené státy odpovídající úroveň ochrany předávaných osobních údajů.

Rozhodnutí soudu znamená velkou ránu pro koncept "bezpečného přístavu", který měl původně zjednodušit podnikání firmám působícím na obou stranách Atlantiku. Zapojilo se do něj čtyři a půl tisíce společností. "Je to extrémně špatná zpráva pro obchodování mezi Evropou a USA," prohlásil Richard Cumbley z právnické firmy Linklaters, který má na starosti technologie, média a telekomunikace.

Související