Neutrina, elementární částice vznikající při jaderných reakcích, mají hmotu. Za tento objev udělil Nobelův výbor letošní Nobelovu cenu za fyziku.

Ocenění získali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald.

Podle Nobelova výboru Kadžita a McDonald dokázali, že neutrina umí změnit identitu. Právě to je neklamným důkazem toho, že mají hmotu.

"Objev změnil naše chápání nejniternějšího fungování hmoty", píše se ve zdůvodnění ocenění s tím, že objev je "klíčový pro náš pohled na vesmír".

Dvaasedmdesátiletý Artur B. McDonald působí na Queen's University v kanadském Kingstonu. O šestnáct let mladší Takaaki Kadžita na Tokijské univerzitě.

Takaaki Kadžita na přelomu tisíciletí prezentoval zjištění, že neutrina se v atmosféře dokážou měnit. Vědci pod vedením McDonalda v Kanadě zase prokázali, že se neutrina cestou ze Slunce na Zemi neztrácí, ale mění svoji podobu.

Jak poznamenává encyklopedie Wikipedie, hmotnost neutrin je - ve srovnání s většinou ostatních elementárních částic - velmi malá.

Je to již podruhé za sebou, co Nobelova cena za fyziku putuje do Japonska. Minulý rok Nobelovu cenu za fyziku získali Japonci Isamu Akasaki a Hiroši Amano a Američan japonského původu Shuji Nakamura za vývoj modrých světelných diod umožňujících vytvoření nového, ekologického světelného zdroje.

Nobelova cena za fyziku měla doposud 199 držitelů, mezi nimiž jsou jen dvě ženy. Pouze 47krát se od roku 1901 stalo, že cenu získal jediný laureát.

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství. Tu dostali tři parazitologové - irský vědec působící v USA William C. Campbell a Japonec Satoši Omura za výzkum hlístic a Číňanka Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie. Ve středu se svět dozví laureáta ceny za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.