Uprchlická krize bude trvat ještě několik let. Prohlásil to ve čtvrtek večer předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v bavorském Pasově při debatě pořádané deníkem Passauer Neue Presse. Šéf unijní exekutivy rovněž se zjevnou narážkou na maďarské hraniční ploty varoval před stavbou nových zdí v Evropě.

Juncker ve čtvrtek dal podle agentury DPA několika stovkám posluchačů malou naději na brzké vyřešení migrační krize. "Tato uprchlická krize bude trvat několik let," prohlásil Juncker.

Šéf Evropské komise se rovněž zastal německé kancléřky Angely Merkelové, kterou právě bavorská vládní Křesťanskosociální unie (CSU) ostře kritizuje za rozhodnutí nechat uprchlíky uvízlé v Maďarsku vpustit do Německa. Měla Merkelová sedět na pohovce a nedělat nic?, tázal se prý Juncker. "Co by to znamenalo pro obraz Německa ve světě?" citovala ho DPA.

Juncker rovněž odmítl obnovování hranic uvnitř Evropy. "Evropa měla dost dlouho zeď," řekl Juncker. "Nepotřebujeme žádné nové zdi a už vůbec ne mezi členskými státy Evropské unie," zdůraznil.

Stavbu hraničních plotů přitom zvažuje několik evropských států. Maďarsko už jimi obehnalo velkou část své jižní hranice. V Bavorsku nevyloučil budování plotů na hranicích tamní ministr financí Markus Söder.

Juncker dnes v Pasově navštívil také přijímací středisko pro uprchlíky, kteří do Německa míří hlavně přes Rakousko.

Související