Z Itálie ve čtvrtek odletěla do Švédska první skupina žadatelů o azyl v rámci zaváděného systému kvót na přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Proti systému se postavily Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Jde o 19 Eritrejců.

Jak Evropská komise uvedla, první přesun běženců mezi státy EU je "konkrétním důkazem ucelené odpovědi Evropské unie na uprchlickou krizi".

Německé zákony brzdí zaměstnávání uprchlíků. Od začátku roku práci získalo přes 17 tisíc z nich - čtěte ZDE

Eritrejci se registrovali u italských úřadů, jejich žádosti o azyl ale budou nyní posuzovat ve Švédsku. Švédsko je první zemí, která se na přerozdělení 160 000 migrantů z Itálie a Řecka podílí.

Státy unie přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120 000 uprchlíků čekajících v Itálii a Řecku mezi ostatní země EU. Spolu s dobrovolným převzetím 40 000 osob, což se dohodlo na jaře, se tak má nyní plán týkat 160 000 Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří mají velkou šanci v Evropské unii azyl skutečně získat.

AfD chce kvůli příchodu migrantů žalovat Merkelovou

Euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD) chce podat trestní oznámení na kancléřku Angelu Merkelovou. Na Twitteru to oznámila předsedkyně strany Frauke Petryová. Podle AfD se kancléřka provinila proti azylovým zákonům, když v září dala najevo, že Německo přijme syrské běžence, kteří se do té doby zdržovali na území Maďarska.

Merkelová v září po dohodě s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem umožnila, aby běženci, kteří se do té doby zdržovali v Maďarsku, přejeli přes rakouské území do Německa. Krátce předtím byla zveřejněna vnitřní směrnice Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), že německé úřady mohou rozhodovat o udělení azylu i těm lidem, kteří vstoupili do Evropské unie v jiném státě.

Mnoho běženců si tyto dvě informace vyložilo jako pozvání do Německa, kde očekávali snadné získání azylu. V září se tak v Německu zaregistrovalo rekordních 164 000 běženců. Celkový počet uprchlíků, kteří do země v září přišli, odhadují někteří politici na 270 000.

Související