Izraelští vojáci v pátek při zásahu proti protestu v Pásmu Gazy zastřelili šest Palestinců. Oznámily to palestinské zdravotnické zdroje. V Izraeli pokračovaly jako v minulých dnech útoky vedené noži a pobodáno bylo nejméně šest lidí.

Palestinci přišli k hranici Pásma Gazy protestovat v solidaritě se spoluobčany, kteří se účastní nepokojů na Západním břehu Jordánu už několik dní. Přiblížili se ale těsně k hranici a házeli na izraelské vojáky kamení a hořící pneumatiky.

Podle izraelské armády se protestu zúčastnily dvě stovky Palestinců, napsal deník The GuardianPodle zdravotníků z Gazy bylo zabito šest lidí a 50 osob utrpělo zranění.

Palestinci se bouří deset dní proti tomu, že Izrael podle nich ohrožuje současný status quo na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Pořádají protesty a jednotlivci útočí na Izraelce noži.

Ismáíl Haníja, který vede správu radikálního Hamásu v Gaze, označil tyto útočníky za hrdiny a prohlásil, že začala nová intifáda - lidové povstání - zaměřená na Jeruzalém. Hashtag #intifada se již začal využívat na sociálních sítích.

K noži v pátek sáhl také izraelský útočník, který ráno pobodal a zranil čtyři Araby v jihoizraelském městě Dimona. Další incident se stal v Jeruzalémě, kde palestinský útočník nožem lehce zranil čtrnáctiletého Izraelce. Na Západním břehu Jordánu pak byl zastřelen palestinský útočník, který napadl nožem policistu.

Podle izraelské policie Izraelec v Dimoně pobodal čtyři Araby a útoky měly nejspíš nacionalistický motiv. Zadržený prý policistům řekl, že čin spáchal jako odplatu za mnoho palestinských útoků na Izraelce v posledních dnech. Podle starosty města Dimona je útočník "psychicky nemocný muž".

Premiér Benjamin Netanjahu "ostře odsoudil zranění nevinných Arabů" a uvedl, že "kdo páchá násilnosti, bude postaven před soud".

Další incident byl nedlouho poté zaznamenán v Jeruzalémě, kde Palestinec pobodal a lehce zranil čtrnáctiletého Izraelce. S nožem útočil i Palestinec u osady Kirjat Arba na okupovaném Západním břehu Jordánu. Snažil se prý zmocnit zbraně, kterou měl u sebe policejní důstojník. Policista byl lehce zraněn, útočník zastřelen, uvedl policejní mluvčí Micky Rosenfeld.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Podobné násilnosti si v předchozích třech týdnech vyžádaly život čtyř Izraelců a šesti Palestinců. Ve čtvrtek devatenáctiletý Palestinec před policejním velitelstvím v Jeruzalémě bodl studenta náboženské školy do krku a způsobil mu vážné zranění.

Napětí v zemi se v posledních týdnech vystupňovalo kvůli přístupu na jeruzalémskou Chrámovou horu. Chrámová hora je nejcitlivějším místem v Jeruzalémě.

V minulosti na ní stával židovský chrám, teď jsou tam dvě významné mešity. Židé tam mohou chodit, ale nesmějí se tam modlit.

Izrael v posledních dnech posílil bezpečnostní opatření ve Starém městě v Jeruzalémě, u vstupů nainstaloval detektory kovů.

Chrámová hora spadá do východního Jeruzaléma, který Izrael obsadil spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy za války v roce 1967. Od té doby město sjednotil a prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Palestinci a mnoho zemí to považuje za protiprávní. Podle původních dohod měl být Jeruzalém i po vzniku Izraele pod mezinárodní správou.

Související