Francouzský úřad pro otázky uprchlíků OFPRA v pátek vrátil Kosovo na seznam takzvaných bezpečných zemí. Informovala o tom agentura AFP. V nejmladším z balkánských států podle úřadu nehrozí lidem pronásledování, mučení nebo nelidské zacházení; Kosované tak budou mít ve Francii při žádosti o azyl mizivé šance na úspěch.

Kosovo už kdysi na francouzském seznamu bezpečných zemí bylo, v prosinci 2014 ho ale Paříž vyškrtla na základě nařízení Státní rady, nejvyšší právní autority v zemi. Rada své rozhodnutí tehdy zdůvodnila nestabilní politickou a sociální situací v Kosovu.

O zařazení Kosova, Albánie a Černé Hory mezi bezpečné země usiluje také německá vláda. Chtěla by tím mimo jiné zrychlit posílání občanů těchto států zpět do vlasti a ulehčit systému v době přílivu statisíců uprchlíků z Blízkého východu. Srbsko, Bosna a Hercegovina a Makedonie jsou na německém seznamu bezpečných zemí už od loňského roku.

Diskuze o takzvaných bezpečných zemích, jejichž občané by neměli právo na poskytnutí azylu, se v současnosti vede i na evropské úrovni. Evropská komise navrhuje vytvoření jejich celounijního seznamu. Zařazeny by na něj měly být všechny balkánské státy, spor zatím trvá kolem Turecka.

Související