V Turecku byl zatčen další novinář, který se podle prokuratury svými kritickými poznámkami na adresu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dopustil urážky hlavy státu. Informovala o tom turecká média. Šéfredaktor anglickojazyčného vydání deníku Zaman Bülent Keneş byl zatčen v pátek, ve stejný den soud odsoudil za urážku prezidenta na 11 měsíců vězení novináře z listu Sözcü.

Podle prokurátora se Keneş dopustil trestného činu zveřejněním kritických komentářů na Twitteru. Při zatýkání v istanbulské redakci deníku na místě protestovaly asi dvě stovky lidí, kteří přišli novináře podpořit.

"Snaží se média umlčet. Svobodnou duši ale neumlčíte, ani když ji pošlete do vězení," řekl šéfredaktor.

Deník Zaman je považován za periodikum, které podporuje Erdoganova ideového rivala, duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Prezident ho obviňuje, že se s pomocí svých stoupenců v Turecku pokouší jej svrhnout, což Gülen odmítá.

V Turecku se budou 1. listopadu konat předčasné parlamentní volby a prezidentova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) se v nich bude snažit získat většinu. V červnovém hlasování totiž na většinu nedosáhla a nepodařilo se jí s ostatními stranami dohodnout se na koalici. Erdoganovi kritici tvrdí, že prezident se před volbami pokouší umlčet své kritiky.

Související