Rusko plní svůj závazek, který dalo syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, a zintenzivnilo letecké údery v Sýrii. Mluvčí ruského ministerstva obrany v sobotu uvedl, že v posledních 24 hodinách provedly ruské stíhačky celkem 64 úderů a zasáhly 55 cílů.

Útoky byly podle Rusů cílené proti teroristům v syrských provinciích Rakka, Hamá, Halab a Damašku. Rakka je v současnosti hlavním centrem bojovníků Islámského státu (IS). V dalších jmenovaných provinciích ale není jeho přítomnost významná. 

Syrská opozice uvedla, že ruské stíhačky provádí  útoky především vůči rebelům bojujícím na severu země. Mezi ně patří i část bojovníků vyzbrojená a vycvičená Spojenými státy. Bojů se na straně rebelů účastní také bojovníci z Čečenska. Tyto skupiny pak v posledních několika dnech zaznamenaly několik porážek a musely ustoupit. Informace pak potvrzují i pozorovatelé v Sýrii.

Oblasti útoků ruských stíhaček na svém Twitteru v sobotu zveřejnil ředitel organizace Human Rights Watch. Červeně jsou državy syrské vlády, zeleně syrských rebelů, fialově Kurdů a šedě Islámského státu.

Za podpory ruských útoků se v sobotu podařilo syrské armádě získat od rebelů v provincii Hamá zpět vesnici Atshan. Ta je klíčovým bodem na syrské silnici spojující velká města na západě země. Rusko podél této silniční tepny provádělo nálety již dříve. 

Syrští rebelové pod tlakem Asada i Islámského státu

Územní zisky na úkor rebelů si však nepřipisují jen síly prezidenta Asada, ale i bojovníci Islámského státu. Těm se podařilo dle informací agentury Reuters během pátku dobýt na rebelech několik vesnic v provincii Hallab. Poslední ruský sobotní útok pak měl v této oblasti zničit  dva tanky, několik vozidel pěchoty a další zařízení. Rusko je kritizováno za to, že svými útoky proti rebelům odlehčuje Islámskému státu, který pak může jejich území jednoduše obsadit.

Agentura AP uvedla, že syrští rebelové vycvičení americkou CIA nemají moc šancí, že jim Spojené státy budou schopny pomoci. Zpravodajský sever cituje několik vysokých  představitelů, kteří však chtěli zůstat v anonymitě. "Rebelové vycvičení CIA společně s dalšími tamními skupinami dosáhli v posledních měsících významných územních zisků. Ruské údery by je však mohly brzy smazat," uvádí jeden z nich.

Operace CIA na vycvičení a vyzbrojení syrských rebelů začala již v roce 2013. Dodnes pak měla vycvičit až 10 tisíc bojovníků proti režimu Bašára Asada. Přesná čísla však nejsou k dispozici. Jedním z důvodů je vysoká dezerce. "Pravděpodobně 60 až 80 procent rebelů vycvičených Američany dezertovalo a přidalo se na stranu al-Káidy," uvádí Joshua Landis, expert na Sýrii z Oklahomské univerzity.

V pátek pak Spojené státy samy přiznaly, že celý výcvikový program, na nějž bylo vyčleněno v přepočtu 12 miliard korun, skončil fiaskem. Američané se pak chtějí dále zaměřit na podporu Kurdů, kteří jsou jednou z mála sil ve válce na Blízkém východě schopných čelit IS.