Při potyčkách mezi Palestinci a izraelskými bezpečnostními složkami v sobotu zemřelo dalších pět lidí. Při protestech na hranicích s palestinským Pásmem Gazy zastřelili izraelští vojáci dva palestinské mladíky, informovali palestinští lékaři. Při násilných útocích v Jeruzalémě byli pak zabiti tři palestinští útočníci, kteří předtím nožem zranili několik Izraelců, uvedl s odvoláním na policii list The Jerusalem Post.

Palestinci se už téměř dva týdny hromadně bouří proti tomu, že Izrael podle nich ohrožuje současný status quo na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Pořádají protesty a jednotlivci útočí na Izraelce nožem. Za posledních 11 dní už přišli o život čtyři Izraelci a zabito bylo také 19 Palestinců jak v Jeruzalémě, tak i na okupovaném Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy i v jiných izraelských městech. V Izraeli v této souvislosti sílí obavy, že by mohlo dojít k novému palestinskému lidovému povstání, takzvané intifádě.

Poslední útok se stal v sobotu odpoledne před Damašskou branou, která je vchodem do jeruzalémského Starého města. Útočník napadl nožem tři policisty, jednoho z nich zranil vážně. Další přítomní policisté ihned zahájili palbu a muže zabili, sdělil policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Policie uvedla, že útočníkem byl "arabský terorista".

Ke střetům došlo také u palestinského Pásma Gazy, kde izraelští vojáci zastřelili dvanáctiletého a patnáctiletého chlapce, kteří se tam účastnili protestů. Ty se konají už několik dnů, Palestinci protestují ze solidarity s účastníky nepokojů na Západním břehu Jordánu. Podle izraelské armádní mluvčí protestující házeli na příslušníky armády hořící pneumatiky a kameny. Vojáci prý nejprve vyslali varovné výstřely do vzduchu, následně stříleli na "hlavní provokatéry", dodala mluvčí.

Ismáíl Haníja, který vede správu radikálního Hamasu v Gaze, označil palestinské útočníky za hrdiny a prohlásil, že začala nová intifáda zaměřená na Jeruzalém.

Související