Centrem afghánského hlavního města Kábulu v neděli otřásla silná exploze. Jak s odvoláním na místní činitele uvedla agentura Reuters, šlo o čin sebevražedného útočníka, který najel s vozidlem plným výbušnin do konvoje vojáků NATO. Agentura AP nicméně citovala mluvčího sil NATO a USA v Afghánistánu, podle kterého šlo o nálož nastraženou u silnice. Nikdo prý nezemřel.

Podle kábulského policejního šéfa byli při útoku lehce zraněni tři afghánští civilisté. Škody jsou na budovách v okolí výbuchu. K činu se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Útok se odehrál během rušných dopoledních hodin. Televizní záběry ukázaly obrněné vozidlo převrácené na bok a obklopené afghánskými bezpečnostními silami.

USA odškodní rodiny obětí náletu na nemocnici v Kunduzu. Zaplatí i opravu pracoviště - čtěte ZDE

"Šlo o sebevražedný pumový útok proti konvoji zahraničních sil v hustě zalidněné části města, který si vyžádal oběti," řekl Nadžíb Daniš z afghánského ministerstva vnitra. Neupřesnil ale, zda se jedná o mrtvé nebo zraněné, ani to, zda jde o cizince nebo Afghánce.

Útok se stal v době vyhroceného napětí po útoku Tálibánu na město Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie, která koncem září krátce padla do rukou ozbrojenců. Kábul byl letos v srpnu dějištěm série pumových útoků, ale od té doby v hlavním městě panoval relativní klid.

Související