Írán úspěšně vyzkoušel nový typ balistické rakety, která může být řízena až do zásahu cíle. Oznámil to v neděli íránský ministr obrany Hosejn Dehkán. "Raketa Emad je schopna velice přesně zasáhnout cíle a úplně je zničit," řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters.

Írán v srpnu představil novou raketu typu země-země, která je údajně schopna s vysokou přesností zasáhnout cíl v okruhu 500 kilometrů. Raketa Emad má ale být podle agentury IRNA raketou dlouhého doletu.

Podle analytika Anthonyho Cordesmana jde nejspíš o verzi rakety Šaháb-3 na tekuté palivo, která je v íránské výzbroji od roku 2003, o přibližně shodném doletu 1700 kilometrů. Nová střela je ale schopna dopravit bojovou hlavici o váze 750 kilogramů s přesností 500 metrů, zatímco Šaháb-3 jen s přesností 2000 metrů.

"Emad představuje v přesnosti velký krok vpřed. Má moderní navádění a kontrolní systém," řekl izraelský expert Uzi Rubin.

Nová raketa by podle íránského ministra Dehkána měla být zařazena do výzbroje "v blízké budoucnosti".

V únoru íránská raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici o hmotnosti 52 kilogramů, údajně jako již čtvrtý satelit, který Írán vyslal do vesmíru.

Související