Syrský prezident Bašár Asad musí být účasten vyjednávání o ukončení násilí v Sýrii. Dlouhodobě ale tuto zemi dál vést nemůže i kvůli zločinům, které spáchal na vlastních občanech, myslí si český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Při příchodu na pondělní jednání s kolegy z EU v Lucembursku dal najevo, že unie musí svůj postoj k Damašku především sjednotit. O zastavení bojů v zemi je podle Zaorálka třeba mluvit také s Ruskem.

"Není možné, abychom měli dvě pozice. Řešení musí být v nějakém kompromisu," poznamenal český ministr. Možná by tak podle něj měla být diskuse o podmínkách, za jakých by mohl Asad sehrát po určité přechodné období třeba jen omezenou roli.

Podle šéfky evropské diplomacie Federiky Mogheriniové by měla pondělní schůzka dát jasně najevo podporu snahám OSN a jejího vyslance Staffana de Mistury o zprostředkování míru. "To znamená, že podporujeme proces, při kterém jsou u stolu všichni relevantní hráči," podotkla.

Ze Sýrie už řadu měsíců do Evropy přes země Blízkého východu míří největší počty uprchlíků. Snaha dosáhnout uklidnění tamní situace se tak postupně stává jednou z unijních priorit. Kartami vývoje ale nyní zamíchala Moskva svou vojenskou intervencí právě v Asadův prospěch.

Rusko se tak podle Zaorálka stalo součástí problému. "Ale musí být i součástí řešení. Rusko je jeden z těch hráčů, se kterými musíme hledat novou rovnováhu, která povede k zastavení bojů," míní Zaorálek.

Mogheriniová při příchodu poznamenala, že ruský postup má "některé velmi znepokojující" okolnosti a připomněla případy, kdy ruská letadla narušila vzdušný prostor Turecka, tedy člena NATO. Míní také, že akce deklarovaná jako boj s Islámským státem (IS) musí skutečně mířit proti této organizaci. Společnou půdou pro Rusko i Západ by podle ní měly být příslušné rezoluce OSN.

Moskva svou intervenci, kterou nekoordinovala s akcemi západní koalice bojující proti IS, zdůvodňuje podporou legitimní syrské vlády a také bojem proti terorismu.

Podle Zaorálka ale není možné, aby se začala Sýrie dělit. "Není možné, abychom si tam řešili každý své zájmy. Je třeba, abychom hledali řešení pro Sýrii, která si tu politickou situaci a instituce začne budovat sama," zdůraznil ministr zahraničí.

Uvedl, že zločiny Asadova režimu jsou dobře zdokumentované. Připomněl rozsáhlou sérii snímků obětí mučení, které ze země vyvezl někdejší fotograf syrské policie a které jsou nyní vystavovány. "Kdo to zhlédne, tak si přestane myslet, že někdo, kdo se takto chová, má nárok zůstat jako legitimní představitel do budoucna," upozornil Zaorálek.

Proto lze podle něj jen těžko pokládat současné vedení v Damašku za někoho s legitimitou dál vládnout. "Na druhé straně, má poměrně významnou roli a vliv v tom prostoru a pořád si myslím, že není možné bez Asada a jeho režimu hledat z toho cestu ven," míní Zaorálek.

Je prý totiž třeba spojit všechny, kdo mohou přispět k zastavení násilí. "Je nutné, aby se ke stolu posadili všichni, s výjimkou krajních extremistů, jako jsou představitelé Islámského státu," uzavřel ministr.

Bělorusko o spolupráci s EU stojí

Evropská unie by měla začít hledat odpovídají reakci na změny v Bělorusku, v pondělí však ministři zahraničí osmadvacítky o změně podoby sankcí nejspíš nerozhodnou. Počkat podle Zaorálka bude ještě třeba na vyhodnocení průběhu nedělních prezidentských voleb.

V nich podle očekávání s velkým náskokem opět vyhrál dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko, získal 83,49 procenta hlasů. Jedenašedesátiletý Lukašenko byl zvolen popáté a stojí v čele bývalé sovětské republiky už 21 let. Režim, někdy označovaný za "poslední diktaturu Evropy", Západ často kritizuje za porušování lidských práv.

"Nikdo z nás z toho výsledku není překvapený," poznamenal český ministr. Bude podle něj nyní důležité dostat do rukou popis dění okolo voleb a názor organizací, které na jejich průběh dohlížely. Na základě zhodnocení pak bude možné podle Zaorálka rozhodnout, zda EU začne skutečně činit kroky k určitým změnám postoje k běloruskému režimu.

Propuštění politických vězňů a další dění z poslední doby podle Zaorálka ukazuje, že Bělorusko o spolupráci s EU stojí. "Myslím, že bychom to neměli nechat bez odezvy," řekl český ministr. Je podle něj povinností Evropy snažit se o plnohodnotnější vztahy s Minskem.

Podle diplomatických zdrojů se nyní uvažuje například o možnosti sankce na čtyři měsíce přerušit. "Dnes podle mě nerozhodneme, také proto, že je příliš brzo na monitoring, to bude chvíli trvat," poznamenal Zaorálek.

Související