Ruská stíhačka se minulou sobotu přiblížila nad Sýrií k americkému letounu nikoliv proto, aby ho "vystrašila", ale s cílem identifikace. Na tiskové konferenci v Moskvě to ve středu prohlásil ruský armádní mluvčí Igor Konašenkov. K podobným případům podle něj v syrském vzdušném prostoru dochází často.

Ruský letoun Su-30 se podle Konašenkova v sobotu přiblížil k americkému bitevnímu stroji na vzdálenost dvou až tří kilometrů. "Varovný systém, jímž jsou vyzbrojena všechna naše letadla, upozornil na zaměření cizím radarem. Naše stíhačka proto změnila kurz a ve snaze identifikovat, nikoliv zastrašovat, se přiblížila k americkému stroji. Pak se vrátila do bojové sestavy a pokračovala v plnění bojových úkolů," vysvětlil manévr ruského letadla Konašenkov.

O sobotním incidentu v úterý informovala i americká armáda. Letouny prý byly od sebe vzdáleny jen pár kilometrů. Jak uvedl armádní mluvčí Steve Warren, posádky letounů z obou zemí jednaly profesionálně. Událost se stala stejný den, kdy zástupci Spojených států a Ruska jednali o tom, jak se vyhnout případným kolizím mezi jejich letouny.

Podle Konašenkova dochází k případům přiblížení ruských a amerických letadel nad Sýrií často. "Ruští piloti často vizuálně zaznamenávají americké letouny, ale i bezpilotní aparáty včetně útočných," konstatoval mluvčí.

Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific ve středu oznámila, že opouští koridor nad Íránem a Kaspickým mořem po oznámení ruské armády, že stejným směrem vysílá křídlaté rakety proti syrským cílům.

Evropská agentura pro leteckou bezpečnost minulý týden rozeslala leteckým společnostem bezpečnostní upozornění, že ruské rakety odpálené na Sýrii z Kaspického moře přetínají vzdušný prostor Íránu a Iráku v nižších letových hladinách, než užívají dopravní letadla. Jakýchkoliv doporučení se ale podle agentury AP zdržela.

Související