Slovensko je podle premiéra Roberta Fica připraveno na dobrovolném principu pomoci uprchlíkům, Bratislava si v této oblasti konkrétní cíle nestanoví. Fico to ve středu řekl před schůzkou zástupců zemí Evropské unie, kteří by se ve čtvrtek měli zabývat i nynější migrační krizí.

Slovensko se postavilo proti dřívějšímu rozhodnutí většiny členských zemí evropské osmadvacítky ohledně přerozdělování uprchlíků na základě kvót. Jednobarevná vláda sociálních demokratů premiéra Fica oznámila, že proti rozmísťování migrantů učiní právní kroky.

"Dobrovolnost ano, hlásím se k ní, ale nestanovoval bych žádné cíle. Nedokážeme je naplnit. Možná se uplatní 50, možná 100, možná 200 (migrantů)," řekl Fico před poslanci výboru pro evropské záležitosti slovenského parlamentu. Dodal, že Slovensko je pro uprchlíky jen tranzitní zemí, ve které neplánují dlouhodobě pobývat.

"Když se najde někdo, kdo je připraven respektovat hodnoty, pravidla hry v této zemi a chce sám dobrovolně si najít práci a být zde, nemáme s tím žádný problém," uvedl předseda slovenské vlády.

Představitelé slovenské vlády již v minulosti zmínili možnost, že Bratislava poskytne azyl dvěma stovkám syrských uprchlíků. To by bylo výrazně méně než dřívější návrhy Evropské komise, podle kterých by měla země pod Tatrami ze 160.000 uprchlíků převzít téměř 2300 běženců. Slovensko také poskytlo ubytovací kapacity pro migranty, kteří požádali o azyl v sousedním Rakousku.

Migrační krizi je podle Fica možné zvládnout na principu dobrovolné integrace uprchlíků, nikoliv pouze jejich přemístěním do zemí na základě kvót. "Co ti lidé budou dělat? Do 24 hodin by všichni (ze Slovenska) odešli, dobře víme, že tu ani jeden z nich nezůstane. Nemluvě o bezpečnostních rizikách, která jsou s tím spojena," řekl.

Levicová slovenská vláda nehodlá ustoupit od právních kroků vůči rozhodnutí většiny členských států EU o přerozdělování uprchlíků. "Žaloba bude podána. Máme jiné nástroje, jak umět pomoci v migrační krizi než iracionální kvóty, které v praxi nemohou fungovat," uvedl Fico.

Související