Čeští vojáci ve čtvrtek začínají pomáhat Maďarsku střežit schengenskou hranici před migrační vlnou. Během cvičení s názvem Balaton 2015 stráví v maďarském Kaposváru dva měsíce. Z jedenadvaceti vojáků je většina ze 153. ženijního praporu z Olomouce a další ze 151. ženijního praporu z Bechyně a z Agentury logistiky.

V Maďarsku budou působit především řidiči a obsluha techniky. Maďarské armádě pomohou pěti Tatrami při převozu materiálu nebo při budování plotu díky zemnímu stroji, který je vybaven vrtákem a sbíječkou. Česká armáda také Maďarům poskytla deset polních kuchyní, přepravník kontejnerů a jedno vozidlo, které slouží jako pojízdná ženijní dílna. Vojáky doprovází tlumočnice maďarštiny.

Vyslání až 25 vojáků, kteří mají pomáhat Maďarsku při ostraze vnější hranice Evropské unie a schengenského prostoru, česká vláda schválila minulé pondělí. O další pomoci při zvládání uprchlické krize se jedná. Česká republika nabídla Maďarsku dalších pět desítek policistů a až sto vojáků, oznámil minulý čtvrtek ministr vnitra Milan Chovanec. Policisty nabízí Maďarsku také Slovensko, Polsko pomoc zvažuje.

Související