Spojené státy příští rok nestáhnou většinu svých vojáků z Afghánistánu, jak původně plánovaly, ale ponechají je v zemi i po roce 2016. Potvrdil to ve čtvrtek v Bílém domě americký prezident Barack Obama.

Po většinu příštího roku ještě Spojené státy na afghánském území ponechají stávajících 9800 příslušníků americké armády, informoval Obama. Na základě nového plánu začne snižování počtu amerických vojáků v Afghánistánu až v roce 2017.

V tomto roce má jejich počet klesnout na 5500, přičemž rozmístěni budou na čtyřech základnách - v Kábulu, Bagrámu, Dželálábádu a v Kandaháru.

Závazky USA vůči afghánskému lidu trvají. Afghánské síly stále nejsou tak silné, jak by měly být, zdůraznil Obama, jenž odmítl připustit, aby se z Afghánistánu stalo "hnízdo teroristů". Připomněl, že islamistické hnutí Tálibán v poslední době zaznamenalo zisky a je stále schopno provádět teroristické útoky ve městech, jako je Kábul.

Prezident upřesnil, že američtí vojáci budou nadále cvičit afghánské síly a bojovat proti zbytkům teroristické sítě Al-Káida. O pokračování americké pomoci prý USA požádal Afghánistán.

Americký prezident měl v úmyslu dokončit stahování amerických vojáků z Afghánistánu před svým odchodem z funkce v lednu 2017.

Ve zmíněné asijské zemi měla podle původního záměru zůstat jen malá skupina členů americké armády, především k ochraně velvyslanectví USA v Kábulu.

Mezinárodní jednotky oficiálně ukončily bojové operace v Afghánistánu loni, kdy odpovědnost za bezpečnost v zemi plně převzaly afghánská armáda a policie.

Americké síly, stejně jako další vojáci NATO pokračují v jejich výcviku a v poradenství.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se ale v posledních měsících dále zhoršila. Islamistické hnutí Tálibán, které již dříve ovládalo rozsáhlá území na afghánském venkově, si nyní troufá útočit i na velká města. Koncem září bojovníci Tálibánu na několik dní obsadili severoafghánské město Kunduz s 300 000 obyvateli.

Nyní jsou prý před branami města Ghazní na jihovýchodě Afghánistánu.

Český premiér Bohuslav Sobotka už minulý měsíc po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem řekl, že Česko se pravděpodobně bude vojensky angažovat v Afghánistánu i po roce 2016.

Související