Syrská armáda podporovaná ruským letectvem v pátek zahájila boje o oblasti ležící jižně od severosyrského města Halab. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) jsou hlášeny těžké boje z vesnických oblastí ležících 12 kilometrů jižně od města. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se podařilo v boji proti radikálům v Sýrii pokročit.

Ruská armáda ohlásila, že od 30. září, kdy vstoupila do syrských bojů, její letadla vylétla k akcím v Sýrii 600krát a zasáhla 380 cílů Islámského státu (IS). Putin řekl, že při náletech bylo zabito několik set radikálů a zničeny muniční sklady a základny. Sdělil rovněž, že v řadách IS bojuje 5000 až 7000 lidí z Ruska a bývalých ruských republik. "Nemůžeme jim dovolit, aby zkušenost, již právě nabyli v Sýrii, využili po návratu domů," řekl. Rusko podle Putina oslovilo se žádostí koordinovat boj proti teroristům Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Egypt, Jordánsko a také Izrael.

Podle SOHR syrské boje, které začaly na jaře roku 2011, nepřežilo 250 124 lidí. Více než 74 000 z nich byli civilisté a mezi nimi bylo přes 30 000 žen a dětí. Syrský režim přišel o 91 000 lidí a 52 000 z nich byli vojáci. Spojenecký Hizballáh pak hlásí ztrátu 971 svých členů. Pohřešuje se 30 000 lidí, z nichž až 20 000 může být v syrských věznicích.

Libanonská televize Majádín oznámila, že u Halabu se bojuje na třech frontách. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR řekl, že cíle, na něž míří ruské letectvo, jsou poblíž dálnice vedoucí do Damašku. Podle Rahmána do bojů zasahují také íránští vojáci, což ale Damašek ani Teherán nepotvrdily. Írán přiznává, že syrské armádě pomáhá vojensky, avšak hlavně výzbrojí a experty. O zapojení jednotek prý musí Sýrie požádat.

Rusové od začátku října bombardují cíle v provinciích Idlib, Hamá, Homs a Halab, tedy na západě a severu země. Jde o provincie, které z východu chrání pobřežní Latákíju, jež je domovem vládnoucích alávitů. Halab leží zhruba 50 kilometrů od turecké hranice. Ve čtvrtek se bojovalo v Homsu a podle SOHR tam zahynulo 60 lidí, z nichž polovina byly ženy a děti.

Ruské letecké operace kritizuje od počátku Turecko zejména kvůli incidentům, při nichž byl narušen turecký vzdušný prostor. V pátek v něm Turecko sestřelilo bezpilotní letadlo, které podle sdělení ruské armády nepatřilo Rusku. USA se ale domnívají, že ruské bylo.

Související