Maďarsko dočasně obnoví kontroly na hranici se Slovinskem. Agentuře MTI to v sobotu řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko uzavřelo kvůli přílivu migrantů krátce po půlnoci zelenou hranici s Chorvatskem a poté do Slovinska zamířily první stovky běženců z Chorvatska. Hraniční přechody z Chorvatska budou fungovat dál, mají na nich ale platit zpřísněná bezpečnostní opatření.

Podle ministra zahraničí má maďarská vláda informace o tom, že v sobotu začalo převážení migrantů na slovinsko-maďarskou hranici. Proto je podle něj znovuzavedení hraničních kontrol nezbytné. Šéf maďarské diplomacie dodal, že opatření je "prováděno v rámci Schengenské dohody".

Na rozdíl od Chorvatska jsou jak Maďarsko, tak i Slovinsko členy schengenské zóny volného pohybu osob bez hraničních kontrol. Všechny tři země jsou členy EU.

Zelená hranice byla uzavřena kvůli "ochraně občanů Maďarska a Evropy", konstatoval v sobotu časně ráno vládní mluvčí Zoltán Kovács v pohraniční vesnici Zákány. "Stále je ale možné překročit hranici legálně a požádat o azyl," dodal Kovács.

Už před měsícem Maďaři zablokovali hranice se Srbskem. Právě kvůli tomuto kroku Budapešti se pak hlavní tranzitní zemí pro uprchlíky směřující z Řecka přes Balkán do západní Evropy stalo Chorvatsko. Také na hranicích s Chorvatskem, stejně jako na těch se Srbskem, postavili Maďaři hraniční plot.

Pár minut před půlnocí vystoupilo ještě z vlaku na chorvatské straně hranice nedaleko maďarské obce Zákány na 2000 běženců. Maďarsko jim jako poslední skupině povolilo krátce před 1.00 SELČ vstoupit na maďarské území. Následně byly poslední otvory v plotu hermeticky uzavřeny, uvedl reportér agentury AFP.

Chorvatsko oznámilo, že bude přistěhovalce nyní vozit k hranici se Slovinskem, aby se vyhnuli Maďarsku a mohli pokračovat ve své cestě na západ. Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić prohlásil, že maďarské rozhodnutí nezastaví příliv uprchlíků. "Nikdo tento příliv nemůže zastavit, aniž by střílel," řekl a upozornil, že nastane dominový efekt a mnoho obtíží pro země ležící na trase, po níž se běženci vydávají. 

Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec v sobotu po jednání bezpečnostní rady potvrdil, že slovinské hraniční přechody zůstanou pro uprchlíky zatím otevřené, pokud je bude Německo ochotné dál přijímat. V souvislosti s očekávaným přílivem uprchlíků Slovinsko v pátek večer pozastavilo pravidelné železniční spojení s Chorvatskem.

První běženci dorazili na chorvatsko-slovinskou hranici

Chorvatsko do Slovinska poslalo prvních 1500 uprchlíků, informovala agentura DPA. Pomáhat ve vypořádávání se s nárůstem počtu běženců bude slovinské policii pomáhat také armáda, upozornil v sobotu slovinský premiér Miro Cerar. Podle něj mají vojáci pomáhat po logistické stránce a se svým vybavením. První autobusy s běženci přijely na chorvatsko-slovinský hraniční přechod Macelj/Gruškovje. "(První) Autobus je na hraničním přechodu (Gruškovje) a migranti nyní projdou registračním procesem," řekl ráno agentuře Reuters mluvčí policie Bojan Kitel.

Se stovkami běženců dorazily podle agentury DPA první autobusy také na chorvatsko-slovinský hraniční přechod Mursko Središće / Petišovci. Podle agentury AFP bylo autobusů šest. Tři z nich odvezly uprchlíky do přijímacího centra v obci Dolga vas a pasažéři dalších tří byli registrováni přímo na hranici. Podle slovinské agentury STA mají uprchlíci na přechod Petišovci přijíždět v šestihodinových odstupech.

Slovinsko u hraničních přechodů podle agentury APA zbudovalo stanové tábory, v nichž jsou uprchlíci registrováni. Podle soukromé slovinské televize POP TV už tam na ně čekají slovinské autobusy, které je mají odvážet do stanového tábora u slovinsko-rakouského hraničního přechodu Šentilj/Spielfeld.

Letos do Maďarska dorazilo už více než 383 tisíc migrantů, většina z nich ale potom odjela do dalších zemí, zejména do Německa.