Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl francouzský návrh nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Počítá se v něm s rozmístěním mezinárodních pozorovatelů na jeruzalémskou Chrámovou horu, což má pomoci zklidnit současné napětí kolem tohoto místa. Netanjahu řekl, že Izrael závazky na Chrámové hoře dodržuje a nemůže být považován za příčinu problémů. USA potvrdily, že příští týden se s Netanjahuem setká v Německu americký ministr zahraničí John Kerry.

Při zahájení nedělního jednání vlády Netanjahu řekl, že v textu návrhu není jediná zmínka o podněcování Palestinců k násilí a o teroristických útocích na Izraelce. "Už jsme viděli, co se stalo na posvátných místech na Blízkém východě, kde si extremističtí muslimové navzájem ničí mešity a také křesťanské, historické a židovské památky. Izrael není problémem na Chrámové hoře, je řešením. My status quo dodržujeme. Jsme jediní a budeme v tom pokračovat odpovědným způsobem," řekl.

Na Chrámové hoře jsou významné mešity, ale stával tam také židovský chrám. Izrael tam povoluje židům chodit, ale ne se modlit. V minulých měsících se počet židů vystupujících na horu zvýšil a byli mezi nimi i členové vlády. Palestinci tvrdí, že se Izrael chystá režim změnit a chce židům dovolit také se tam modlit. Netanjahu to opakovaně popřel.

V pátek o situaci jednala Rada bezpečnosti OSN a Francie začala připravovat rezoluci. Jeden z izraelských představitelů označil francouzský návrh za "naprosto absurdní". Při izraelsko-palestinském násilí v říjnu zemřelo čtyřicet Palestinců a osm Izraelců. Mezi mrtvými Palestinci je 19 přistižených útočníků, ostatní jsou účastníci střetů s bezpečnostními silami.

Izrael zpřísňuje bezpečnostní opatření a policie upozorňuje, že útokům jedinců vyzbrojených noži lze stěží předejít. Vláda v neděli schválila zákon, který – projde-li parlamentem – umožní policii osobní prohlídky kohokoli, kdo se bude zdát podezřelý. Čtyři izraelská města oznámila, že tamní školy zakážou vstup arabským zaměstnancům. Izraelští Arabové většinou vykonávají ve školách údržbu. Izraelské arabské strany to označily za projev rasismu, ministerstvo vnitra se zatím nevyjádřilo.

Města Tel Aviv a nedaleký Rehovot a Hod Hašaron na svých webových stránkách oznámila nové opatření formulacemi, které se vyhýbají slovu Arab. Stojí v nich pouze, že do škol nebudou smět členové úklidového a údržbového personálu. Město Modiin, které leží mezi Tel Avivem a Jeruzalémem, napsalo, že do škol nebude povolen vstup příslušníkům menšiny. Arabové tvoří pětinu z osmi milionů občanů Izraele.

Ke zklidnění situace mají přispět Kerryho schůzky s Netanjahuem a palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Kerry dnes potvrdil, že se s Netanjahuem sejde v Německu, kde bude izraelský premiér ve středu. S Abbásem se má sejít na Blízkém východě. Kerry neupřesnil kde, ale očekává se, že to bude v Jordánsku.

Palestinci často útočí noži a vybírají si hlavně ortodoxní židy. Asi 30 studentů náboženské školy z Jeruzaléma se včera vydalo bez svolení armády k hrobce starozákonního Josefa na Západním břehu Jordánu. V pátek tamní objekt Palestinci zapálili a musela zasahovat palestinská policie.

Na studenty v neděli ráno zaútočili Palestinci a policie zasáhla znovu. Studenti tvrdili, že přišli poškozený objekt opravit. Místo uctívané židy leží u Nábulusu v oblasti, jejíž bezpečnost spadá do pravomocí palestinských úřadů. Izraelci tam sice mohou chodit, ale jenom po dohodě s armádou, která jim musí poskytnout doprovod.

Zástupce izraelské policie řekl, že chování studentů je "naprosto nezodpovědné" a že incident mohl skončit tragicky.