Britští rodiče, kteří mají obavy, že jejich dospívající děti by pod vlivem radikálů mohly odcestovat do Sýrie nebo Iráku, budou moci požádat o odebrání jejich cestovních pasů. Počítá s tím nová vládní strategie proti extremismu, kterou v pondělí představí britský premiér David Cameron.

Smyslem tohoto opatření je narušit proud mladých Britů, kteří se nechávají zlákat ideologií radikálního hnutí Islámský stát, aby se přidali k této skupině, která ovládá značná území na Blízkém východě.

"Nová vládní 'strategie proti extremismu' je jasným signálem změny, kterou jsme učinili, abychom se postavili této jedovaté ideologii s odhodláním, rozhodností a s cílem vybudovat větší Británii," prohlásí britský ministerský předseda podle výňatků z proslovu, které v pondělí citovala agentura Reuters.

Kdokoli, kdo bude odsouzen za trestnou činnost spojenou s terorismem nebo extremismem, nebude smět pracovat s dětmi a se zranitelnými skupinami obyvatel, uvede prý také.

Cameron již v neděli zveřejnil plán investovat pět milionů liber (184 milionů korun) na podporu projektů, které budou bránit šíření propagandy extremistických skupin typu IS na internetu i jinde ve společnosti. Další peníze hodlá vláda utratit na projekt v příštích letech. Cílem je vybudovat celonárodní síť organizací, které by bojovaly proti všem formám extremistické ideologie.

List The Wall Street Journal napsal, že od zahájení konfliktu v Sýrii odcestovalo z Británie do Sýrie a Iráku více než 700 Britů.

Související