Turecké úřady identifikovaly jednoho ze sebevražedných útočníků, který 10. října spáchal atentát na kurdské levicové demonstranty v centru Ankary. Informoval o tom v pondělí turecký premiér Ahmet Davutoglu. Žádné další podrobnosti ale neuvedl. Sebevražedné útoky dvou atentátníků, kteří se odpálili před hlavním vlakovým nádražím, si vyžádaly 102 obětí a kolem 250 zraněných.

Jak Davutoglu uvedl, pátrání po identitě druhého z útočníků i nadále pokračuje. V souvislosti s bombovými útoky bylo zadrženo 15 lidí, čtyři z nich zůstávají ve vazbě, citovala z premiérova prohlášení agentura Reuters.

Policie již dříve uvedla, že mezi zadržovanými jsou i osoby z okruhu separatistické Kurdské strany pracujících. Ta v současnosti opět bojuje proti tureckým ozbrojeným složkám.

Analytici ovšem vyjadřují hluboké pochybnosti o zapojení Kurdské strany pracujících vzhledem k tomu, že útoky byl namířeny proti kurdským aktivistům. Proto je zřejmě i nadále oficiálně hlavním podezřelým tureckých vyšetřovatelů ohledně výbuchů radikální skupina Islámský stát, která ovládá část syrského a iráckého území.

Útoky, které se odehrály nedlouho před předčasnými parlamentními volbami, jsou nejkrvavějším takovýmto činem v dějinách moderního Turecka.

Související