Obyvatelé Kanady v pondělí rozhodují o budoucnosti konzervativní vlády premiéra Stephena Harpera, který se uchází o čtvrtý mandát.

Předvolební průzkumy však ukazují, že hlasování možná s výrazným náskokem vyhrají liberálové, které vede Justin Trudeau, syn legendárního dlouholetého premiéra Pierra Trudeaua. Výsledky se očekávají krátce po uzavření volebních místností, což vychází na úterní čtvrtou hodinu ranní SELČ. Volby provází nejistota finančních trhů, neboť není jasné, zda v zemi bude moci vzniknout většinová vláda.

"Máme šanci nastolit v Kanadě skutečnou změnu a skoncovat s Harperovou dekádou," prohlásil ještě před začátkem hlasování Justin Trudeau. Ten podle komentátorů vedl optimistickou kampaň, na rozdíl od Harpera, který využíval strach voličů ze zahalování muslimů.

Předvolební průzkumy ukazují, že by Liberální strana mohla získat i přes 39 procent hlasů, zatímco Konzervativní straně sondáže předpovídají 30,5 procenta hlasů. Nová demokratická strana, která je dosud druhou nejsilnější stranou v parlamentu, skončí zřejmě třetí s 19,7 procenta hlasů.

I přes očekávané jasné vítězství liberálů se zdá, že strana nebude schopná vytvořit většinovou vládu, takže se bude muset opírat o demokraty. Analytici upozorňují, že stabilita takovéhoto kabinetu by byla značně slabá, neboť podpora nebude bezvýhradná a bude záležet na každém schvalovaném zákonu zvlášť. Liberálové totiž avizovali, že prozatím o formální koalici s demokraty neuvažují.

Agentura Reuters již upozornila, že menšinová vláda by mohla poškodit kanadské finanční trhy a že již nyní oslabený kanadský dolar může ještě více ztratit na hodnotě.

Pokud by ve volbách navzdory průzkumům zvítězili konzervativci, kteří by ale v parlamentu nezískali většinu, znamenalo by to s největší pravděpodobností vypsání předčasných voleb. Liberálové i středoleví demokraté již avizovali, že Harperův případný menšinový kabinet nepodpoří.

"Je pro mě těžké najít způsob jeho (politického) přežití," prohlásil o Harperovi jeho někdejší manažer volební kampaně Tom Flanagan. Všechny scénáře podle něj ukazují na přímou porážku, případně na nepřesvědčivé vítězství, které by menšinovému kabinetu nezajistilo dlouhé trvání. Harper během kampaně prohlásil, že pokud jeho strana nevyhraje, z jejího vedení odstoupí.

Kanadští voliči budou poprvé vybírat 338 členů Poslanecké sněmovny, při posledních volbách v roce 2011 měla tato parlamentní komora o třicet křesel méně.

Volební místnosti se postupně otevírají od sedmi hodin místního času (13 hodin SELČ), zavírat se budou podle časových pásem od 20 do 22 hodin (úterý čtyři hodiny ráno SELČ). První výsledky se očekávají krátce po skončení hlasování.

Související