Slovinská vláda během nočního jednání navrhla kvůli přívalu běženců nasadit k ostraze hranic armádu. Podle agentury Reuters to oznámil slovinský premiér Miro Cerar. Očekává se, že příslušný zákon o povolání vojska přijme parlament ještě v úterý.

Vláda rovněž obvinila sousední Chorvatsko, že posílá k hranicím se Slovinskem tisíce migrantů a ignoruje veškeré žádosti o to, aby příliv běženců nějakým způsobem kontrolovalo.

"Nejde o vynucování mimořádného stavu, jde o posílení kontrol na hranicích," řekl o chystaném nasazení armády Cerar. Vláda chce, aby vojáci mohli policistům pomáhat s ostrahou pohraničí.

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně také s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou uprchlíci procházejí na severozápad Evropy. Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované překračování svých hranic regulovat a uprchlíky podle unijních azylových pravidel registrovat, v pondělí odpoledne se ale rozhodla všechny migranty do země vpustit. Ke stejnému kroku se odhodlalo i Chorvatsko, které je sice členem Evropské unie, není ale součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

Slovinská vláda uvedla, že "tlak imigrantů přicházejících z Chorvatska se stupňuje, imigranty posílají do Slovinska bez jakékoliv kontroly". Jak poznamenala agentura AP, ani v úterý Chorvatsko nevypadalo připravené na zpomalení přílivu uprchlíků. Ke slovinským hranicím směřoval ráno z města Tovarnik vlak s více než tisíci migranty a asi 20 plných autobusů pak odjelo z uprchlického tábora Opatovac. Podle slovinské policie se nyní nachází ve slovinských přijímacích střediscích asi 8300 běženců, kteří chtějí pokračovat dál v cestě do západní Evropy.

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uvíznou nejen v Chorvatsku, ale i ještě dále v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, kudy míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.

Napjatá situace panuje i na srbsko-chorvatské hranici, kde čekalo v noci na úterý asi tisíc migrantů ve větru a zimě dlouhé hodiny, než jim bylo povoleno vstoupit do země. Chorvatská policie je vpouští jen po menších skupinkách po několika jednotlivcích. Čekající se tak zahřívali u rozdělaných ohňů a byli zabaleni v přikrývkách. Na rodinách s malými dětmi bylo vidět, že se oblékli do veškerého oblečení, které nalezli, uvedla agentura AP. "Otevřete, otevřete," pokřikovali prý v jednu chvíli migranti na chorvatské policisty na hranicích.

Související