Okázalé přijetí v úterý připravil britský královský dvůr čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, který oficiálně zahájil čtyřdenní návštěvu Británie. Nejpůsobivějším bodem slavnosti byla cesta prezidenta s královnou Alžbětou II. v pozlaceném kočáře po třídě Mall centrem Londýna k Buckinghamskému paláci. Podél cesty vlály stovky čínských a britských vlajek a kočár provázela početná královská jízda.

Barvitou kolonu sledovaly davy lidí, kteří podle stanice BBC mnohdy vyjadřovali podporu Siovi, ale někteří ho naopak kritizovali. Zástupci místní čínské obce tancovali na ulici s čínskými draky. V průběhu dne se zároveň očekávají další protesty lidí, kteří odsuzují porušování lidských práv v Číně.

Ještě před cestou k Buckinghamskému paláci uvítali prezidenta spolu s panovnicí premiér David Cameron a řada dalších osobností. Na počest čínského hosta zazněla slavnostní dělostřelecká salva. Celý obřad provázely desítky příslušníků královské gardy v červených uniformách.

Si Ťin-pchinga osobně uvítal i korunní princ Charles, který přitom jako přítel tibetského duchovního vůdce a kritika Pekingu dalajlamy má s Čínou napjaté vztahy. Na místo dnešního setkání jel podle televizních záběrů ale Charles autem, na jehož střeše vlála čínská státní vlajka.

Po návštěvě královského paláce, kde bude i bydlet, je čínský prezident odpoledne očekáván v britském parlamentu, kde promluví ke členům obou komor. Opět v Buckinghamském paláci se večer zúčastní banketu, který pro něj uspořádá královna. Celý program se odvíjí ve slavnostním až pompézním duchu, jak bývá u významných státních návštěv v Británii zvykem.

Británie v souvislosti s návštěvou především doufá ve velké čínské investice do infrastruktury ostrovního království, které by měly vést k zvýšení počtu pracovních příležitostí. Dobrý byl hlavně pro Británii dosavadní vývoj vzájemných obchodních vztahů. Britský export do Číny se za poslední desetiletí zečtyřnásobil.

"Jsem šokována, že obětujeme naše hodnoty ohledně lidských práv, demokracie a svobody vyjadřování pro pouhý obchod," řekla opoziční labouristická poslankyně Fabian Hamiltonová k první návštěvě čínské hlavy státu po deseti letech.