Syrský prezident Bašár Asad jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o vojenských operacích v Sýrii. Informoval o tom ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jde o první Asadovu zahraniční cestu od roku 2011, kdy začala syrská válka. Rusko se do bojů zapojilo 30. září.

Podle Peskova šlo o pracovní návštěvu, na kterou Asad přijel v úterý. Informoval prý Putina o situaci v Sýrii a o plánech syrské armády. Jednalo se také o dalších operacích ruského letectva proti radikálním skupinám. Putin podle Peskova Asadovi poděkoval, že pozvání do Moskvy přijal.

Asad prý vyjádřil vděčnost za pomoc Ruska a řekl, že to Sýrii pomohlo vyhnout se "tragickému scénáři". Putin prohlásil, že hodlá spolupracovat s ostatními světovými mocnostmi při hledání mírového řešení pro Sýrii.

Agentura Reuters upozornila, že stejně jako Rusko je Asadovým spojencem Írán, avšak fakt, že se Asad vydal do Moskvy dříve než do Teheránu, znamená, že se vliv Ruska v Sýrii posílil a Moskva se stala Asadovým nejdůležitějším zahraničním spojencem.

"Především chci vyjádřit velký vděk celému vedení Ruské federace za pomoc Sýrii. Kdyby nebylo vašich akcí a vašeho rozhodnutí, terorismus, který se šíří regionem, by zachvátil ještě větší území a rozšířil by se na větší část země," řekl Asad podle přepisu setkání, který vydal Kreml. Asad také uvedl, že je třeba najít politické řešení krize, ale nyní mu podle něj brání aktivity teroristů. O budoucnosti Sýrie chtějí podle něj rozhodnout všichni Syřané, nejen vládnoucí elita.

Putin prohlásil, že Rusko cítilo nutnost zasáhnout v Sýrii kvůli hrozbě, kterou islámští radikálové bojující proti Asadově armádě znamenají i pro bezpečnost Ruska. "Na syrském území je bohužel minimálně kolem 4000 lidí z bývalého Sovětského svazu, kteří bojují proti vládním jednotkám se zbraněmi v rukou. Nemůžeme jim dovolit vrátit se na ruské území po získání bojových zkušeností a přijetí ideologických instrukcí," řekl Putin.

Zdůraznil dále, že je Rusko připraveno podílet se nejenom na "vojenských akcích proti terorismu, ale také na politickém procesu".

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že při ruském bombardování syrských cílů od konce září zahynulo 370 lidí, z toho 243 povstalců a 127 civilistů. Rusové bojují v západních a severních provinciích, jež přiléhají k pobřežní Latákíji. Ta je domovem vládnoucích alávitů. Od roku 2011 v syrské válce přišlo o život čtvrt milionu lidí a na 12 milionů Syřanů je na útěku ze svých domovů.

Související