Před některými z pekingských supermarketů stojí herní automaty, z nichž výhra vypadává v podobě cigaret. Hra je v přepočtu za zhruba tři koruny a 50 haléřů, a tak jsou tyto automaty lákadlem pro každého bez ohledu na to, jak moc - nebo spíš málo - má v kapse peněz, napsal list The Times.

Problém ale je, že jsou na nich často vyvedené obrázky oblíbených kreslených postaviček, jako je myšák Mickey nebo medvídek Pú, a jako doprovod hrají anglické písničky. Kvůli tomu lákají k hraní - a potenciálně i cigaretám - také děti a mladé dívky.

"Nenecháváme děti hrát samotné, ale někteří rodiče dovolují dětem, aby hrály za ně," řekl majitel obchodu z pekingské čtvrti Ma-čchüan-jing. Hraní je stejné, jako například v automatech s hračkami. Hráč pohybuje mechanickou paží, aby vylovil kýžené zboží - v tomto případě balíček cigaret.

Zákazníci tyto automaty přijímají jako neškodnou a levnou zábavu. Čínským zdravotním činitelům a odborníkům na kontrolu spotřeby tabákových produktů nicméně připomínají rozsah problému závislosti na cigaretách v nejlidnatější zemi světa.

Čína je nejen největším producentem, ale také největším spotřebitelem tabákových výrobků a kouření tu podle oficiálních zdravotních statistik zabíjí více než milion obyvatel ročně.

"Tohle je opravdu děsivé," komentoval snímky cigaretových hracích automatů s kreslenými postavičkami Liang Siao-feng, zástupce ředitele čínského Střediska pro kontrolu a předcházení nemocí.

"Tabákové firmy používají různé způsoby, jak nalákat zájem dětí - a například medvídek Pú je často v čínské televizi. Zákony o reklamě nejsou dostatečně podrobné, aby tohle zakázaly. Lákání dětí a žen ke kouření je starou, dobře známou praktikou tabákových firem, kterou používaly a nadále používají i na Západě," dodal.

Judith Mackayová, odbornice na kontrolu tabákových výrobků v Hongkongu, po prohlédnutí obrázků s automaty prohlásila: "Je to otřesné. Jeden z nejhorších příkladů, jaké jsem kdy viděla. Jde o jednoznačný příklad obcházení ducha zákona."

Mackayová a další protikuřáčtí aktivisté se ale shodují, že za poslední dva roky je přece jen znát jistý posun oficiálních postojů nejvyšších čínských úřadů vůči kouření. Zdá se, že se vláda prezidenta Si Ťin-pchinga začíná obracet proti úloze státního tabákového průmyslu ve společnosti i ekonomice.

Čína by nyní podle mínění expertů i Světové zdravotnické organizace (WHO) měla přijmout co nejdříve celostátní zákon o nekuřáckých prostorách. Od letošního června je tento zákon prosazován ve veřejných prostorách v Pekingu.

WHO uvádí, že 740 milionů čínských nekuřáků včetně 182 milionů dětí je nejméně jednou denně vystaveno pasivnímu kouření. Na jeho následky ročně umírá zhruba sto tisíc Číňanů.

Experti ale nejsou příliš optimističtí v otázce, zda se Číně podaří protikuřácký zákon v dohledné době přijmout - formálně by mohl být schválen až v roce 2017. V některých provinciích pochází z cigaret většina zisku a dá se předpokládat, že si provinční činitelé budou stěžovat u centrální vlády, což bude přijetí zákona zpožďovat.