Česká delegace v čele s místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem může pokračovat v cestě z Moskvy do Uljanovska, kde má odhalit památník padlým československým legionářům. Oznámil to ve čtvrtek před 12. hodinou v SMS Gazdík. Pracovníci letiště Šeremeťjevo několik hodin bránili odletu českého armádního speciálu.

Potomci českých legionářů, váleční veteráni a zástupci Parlamentu a ministerstva obrany čekali několik hodin na moskevském letišti Šeremetěvo a tamní úřady je odmítaly pustit dál. Česká delegace přitom přiletěla na oficiální, dlouho dopředu domluvenou akci, která má připomenout roli československých legií ve světových válkách.

"Zástupci Československé obce legionářské v dobových uniformách a potomci legionářů tu už tři hodiny čekají na chodbě. Je to diplomatický incident z ruské strany, urážka České republiky," zlobil se místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Velvyslanectví v Moskvě už ruskému letišti poslalo protestní nótu, Gazdík si chce stěžovat i prostřednictvím ministerstva zahraničí. 

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Rusko: Je to nešťastné nedorozumění

"Podle v tuto chvíli dostupných informací považuje ruská strana celou situaci za nešťastné nedorozumění," uvedlo české ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě. Později ale přístup ruské strany k řešení situace ocenilo. "S ruskou stranou jsme nadále v kontaktu s cílem podrobně analyzovat nastalou situaci a zabránit obdobným nedorozuměním v budoucnu," uvedl úřad české diplomacie.

Česká delegace mířila do ruského města Uljanovsk, kde měla odhalit památník legionářům a vyznamenat medailí ministerstva obrany ruské veterány, kteří v roce 1945 pomáhali osvobozovat Československo. "Vyznamenání už zcela jistě nestihneme," dodal Gazdík.

Vládní speciál Rusové zadrželi při mezipřistání na letišti v Moskvě, kde měli do letadla přistoupit pracovníci české ambasády. "Donutili nás vystoupit a projít celní kontrolou. Zpátky už nás nepustili s tím, že když nás přiletělo 29, musí nás také stejný počet odletět. Přitom vše bylo domluvené," dodal místopředseda sněmovny.

"Dá se to prý chápat tak, že provozujeme v Rusku vnitrostátní přepravu, na kterou musí být speciální povolení. Ruské ministerstvo zahraničí nám ho sice schválilo, ale prý nedorazilo českým celníkům,“ řekl Tomáš Netopil, který je předsedou legionářské obce v Praze 8 a na stavbě pomníků legionářů v Rusku se aktivně podílí.

Situaci řeší ministerstvo

Předseda sněmovny Jan Hamáček se obrátil na ruskou ambasádu v Praze. "Požádal jsem o vysvětlení a vyřešení situace," řekl Hamáček. Situaci řeší i české ministerstvo zahraničí, které se snaží zjistit, proč úřady letadlo zadržely. Údajně se podle nich jedná o administrativní nebo technický problém. Přímo na Šeremetěvu už je i jeden z českých diplomatů. 

"Podle informací, které jsem získal od ministerstva zahraničí, došlo k přerušení cesty české delegace z administrativních důvodů, které se podařilo v součinnosti s ruskou stranou úspěšně odstranit," okomentoval to i premiér Bohuslav Sobotka.

Hlasy z místa však tvrdí, že všechna povolení má výprava v pořádku a že zdržení může souviset s politickou situací.

Zadržení delegace bude řešit také prezident Zeman. Prezidentův mluvčí Ovčáček sdělil, že Zeman se bude situaci podrobněji věnovat po návratu z návštěvy Terezína. Hlava státu podle Ovčáčka nejdříve potřebuje získat podrobnější informace.

Hamáček označil ruský postup za vysoce nestandardní a prohlásil, že si nepamatuje, že by v minulosti někdo zpochybňoval možnost speciálu české armády přepravovat české občany.