Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ve čtvrtek na mimořádném brífinku uvedl, že nákup přístroje Cyberknife pro Fakultní nemocnici Ostrava, kterou v té době vedl, schválilo ministerstvo zdravotnictví a posvětila vláda. Zdůraznil, že v kauze není vyšetřován ani obviněn, na policii byl pouze podat vysvětlení k procesu nákupu.

Ostravská fakultní nemocnice v době Němečkova ředitelování předražila podle policie nákup přístroje CyberKnife o 65 milionů korun. Vyšetřovatelé nyní zmrazili 14 milionů na účtu moravské firmy. Uvedla to Česká televize a Mladá fronta Dnes.

Celkově ostravská nemocnice v éře současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka zaplatila za CyberKnife 200 milionů korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Policisté oddělení hospodářské kriminality Moravskoslezského kraje prověřují informace týkající se financování a nákupu zdravotnického přístroje zdravotnickým zařízením. Moravskoslezští policisté zajistili v rámci vedeného prověřování okolností předmětné věci finanční částku ve výši 8 900 000 korun," řekla MF Dnes policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Podle MF Dnes však kromě těchto peněz, bylo zmrazeno ještě dalších zhruba pět milionů korun. Pro HN a Aktuálně.cz se mluvčí policie k případu vyjadřovat nechtěla. "Obraťte se na státního zástupce," uvedla jen Holčáková.

Policie dosud ale nikoho neobvinila. CyberKnife v nemocnici funguje již pět let a za tu dobu ozářil přes 2500 pacientů.

Přístroj na roboticky řízené ozařování od kalifornské firmy Accuray stál nemocnici 200 milionů korun. Ve světě přitom stejné zařízení stojí zhruba polovinu, Česká republika proto v ceně "supernože" získala světové prvenství. Dalších 45 milionů stála stavba nového pavilonu, který byl k provozu nože nezbytný. Ani tam se nepodařilo cenu snížit, protože do výběrového řízení se stejně jako v prvním případě přihlásila jediná firma.

Nemocnice kupovala přístroj přes prostředníka, ne přímo od výrobce. Po prvním trestním oznámení policie případ odložila, nyní ho znovu začala vyšetřovat na základě trestního oznámení ministerstva financí.

O nákupu rozhodla Topolánkova vláda

O nákupu rozhodla Topolánkova vláda v roce 2009, která peníze na nákup uvolnila. Peníze byly převedeny ze zdrojů bývalého Fondu národního majetku (FNM). Ve stejnou chvíli rozhodla také o Laksellově gama noži pro pražskou Bulovku, ten se pro změnu využívá na léčení nádorových onemocnění mozku.

CyberKnife se nejčastěji používá k léčbě rakoviny prostaty, umí ale léčit i rakovinu slinivky, plic nebo jater.

Dlouhodobý spor mezi ministrem zdravotnictví a Babišem se nedávno vyostřil kvůli případnému proplácení léčby kmenovými buňkami pro diabetiky, jimž hrozí amputace. Zprávu přinesla média, která vlastní Babišova firma Agrofert.

Němeček tvrdil, že o něm lžou a chtějí ho poškodit. Babiš zase ministrovi zdravotnictví doporučil nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu a kritizoval ho jako bývalého ředitele ostravské nemocnice za dřívější údajně předražené nákupy přístrojů.