Tuto neděli začne platit zimní čas. Lidé si ve 03:00 středoevropského času posunou hodinky o 60 minut zpět na 02:00. Noc ze soboty na neděli tak bude o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí takto každoročně opustí na pět měsíců letní čas a vrátí se k astronomickému času. Na letní čas si lidé přeřídí hodinky opět poslední březnovou neděli.

Změna času se každoročně promítá i do jízdních řádů vlaků Českých drah. Tentokrát se změna dotkne 11 nočních spojů, které budou uprostřed noci hodinu čekat na odjezd. Pokud by vlaky nezůstaly ve stanicích stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože všechny vyjíždějí až po změně času. Spoje, kterých se změna týká, jsou uvedeny na webu drah.

Přechody mezi letním a zimním časem vyvolávají diskuse, zda jsou změny zdravotně bezpečné a zda vůbec jsou k něčemu dobré. Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na změnu času si lidé, zejména starší lidé a děti, zvykají asi týden. Horší je to v březnu při změně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív.

Podle vědců z Národního ústavu duševního zdraví je změna času pro lidské tělo nepřirozená. Podle vědců se náhlou změnou rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus. U citlivějších jedinců to provází únava, ospalost a dezorientace, jež vedou ke krizovým situacím.

Petice proti střídání času

Pro zrušení střídání času vznikla petice, kterou odstartovala iniciativa For Only One Time (Pro pouze jeden čas). Za ní stojí senátor Petr Šilar. Ten ve čtvrtek v Senátu představil petici, kterou hodlá vyzvat český parlament, aby se zasadil za zrušení střídání letního a zimního času. Sbírat podpisy pod ní chce do jara, tedy do další změny času. Mezitím chce Šilarova iniciativa oslovit i své příznivce na Slovensku, v Polsku, Německu a severských státech, aby ji v podobné petici následovali.

Původním záměrem změny času bylo lépe využít denního světla a ušetřit na svícení. Energetikové však dávají odpůrcům letního času za pravdu. Střídání letního a zimního času se projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší. Mnohem větší vliv na spotřebu energie má podle nich počasí.