Nejméně 30 lidí bylo zabito při americkém náletu na nemocnici v severoafghánském Kundúzu z počátku měsíce. Upřesněnou bilanci obětí v neděli zveřejnila organizace Lékaři bez hranic (MSF), která nemocnici provozovala.

Nálet ze 3. října si vyžádal "30 mrtvých, z toho deset pacientů, 13 zaměstnanců a sedm osob, jejichž těla nelze identifikovat", řekla agentuře AFP mluvčí MSF v Kábulu Baikong Mamidová. Jak zároveň zdůraznila, ani tato "bilance pravděpodobně není konečná".

Předcházející bilance obětí náletu činila 24 mrtvých, z toho 12 pracovníků MSF.

Vyšetřováním případu se zatím zabývají zahraniční jednotky působící v Afghánistánu a afghánská armáda. Prezidentka Lékařů bez hranic Joanne Liuová ale požaduje, aby americký nálet vyšetřila Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (IHFFC) pro "podezření ze spáchání válečného zločinu".

Zveřejnění předběžné zprávy NATO o vyšetřování náletu na nemocnici v Kundúzu, které se původně očekávalo v nejbližších dnech, bylo odloženo. Vyšetřování ale pokračuje, řekl v pátek ve Washingtonu americký ministr obrany Ash Carter. Zpráva o civilních obětech náletu od velitele spojeneckých sil v Afghánistánu vedených Američany, amerického generála Johna Campbella, prý ještě není kompletní.

"Chceme ji mít hotovou, ale chceme, aby to bylo uděláno absolutně správně," citovala Campbella agentura Reuters.

Související