Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) se v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny dopouštěla špionáže, a proto musí tamní povstaleckou "lidovou republiku" opustit. Oznámili to v neděli proruští vzbouřenci v prohlášení, které zveřejnila separatistická agentura DAN.

Pracovníci MSF prý rovněž do Donbasu nezákonně dováželi psychotropní látky a "dezorientovali" obyvatelstvo.

Rozhodnutí o zákazu činnosti MSF v povstaleckých zónách bylo oznámeno v pátek, důvody tohoto kroku ale vzbouřenci do dnešního dne neuvedli. Už v září bylo oznámeno, že činnost MSF je zakázána v sousední Luhanské oblasti, jejíž část povstalci rovněž ovládají. 

Tehdy bylo povolení k práci odňato i české organizaci Člověk v tísni, která prý hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku. V doněcké "lidové republice" Člověk v tísni zatím působit smí.

Povstalecká tajná policie zjistila, že pracovníci MSF shromažďovali v bojových zónách "informace obranného charakteru", napsala agentura DAN.

Péče psychologů MSF o obyvatelstvo válečných oblastí prý vedla k "sociální dezorientaci občanů". Do Donbasu byly prý kromě toho dováženy psychotropní látky, které povstalecké úřady předem neschválily.

Podle ukrajinských médií pracovníci MSF většinou pracovali v doněcké nemocnici pro léčbu tuberkulózy a ve věznicích. Mimo jiné pokrývali 77 procent dodávek inzulínu pro nemocné cukrovkou a 90 procent materiálu potřebného pro dialýzu.

Podle slov operačního ředitele MSF Barta Janssense nyní mnoho pacientů zůstane bez pomoci, což může jejich zdravotní stav vážně zkomplikovat.

Související