Ve druhém kole prezidentských voleb v Guatemale zvítězil známý televizní bavič bez politických zkušeností Jimmy Morales. Po sečtení 96 procent hlasů získal 69 procent hlasů voličů a prohlásil se za vítěze. Jeho soupeřka, bývalá první dáma Sandra Torresová již přiznala porážku, uvedla agentura AP.

Morales vyhrál již zářijové první kolo, které proběhlo krátce poté, co na funkci prezidenta rezignoval Otto Pérez. Ten byl později soudem obviněn z celního podvodu, přijímání úplatků a zločinného spolčení a hrozí mu vězení.

"Uznáváme triumf Jimmyho Moralese a přejeme mu hodně úspěchu," okomentovala výsledek volby Sandra Torresová. "Guatemala čelí vážným problémům, lidé si ale zvolili a my to respektujeme," dodala.

V sídle Moralesovy strany se shromáždily stovky jeho příznivců, kteří slavili a bavili se za zvuků hudby. "Bylo to historické hlasování," uvedl jeden ze stoupenců nového prezidenta Israel Orozco.

Morales v posledních týdnech zvýšil náskok na Torresovou díky úspěšné kampani, v níž se prezentoval jako jediný kandidát nezatížený dosavadní politikou. Podle analytiků byla sice jeho nevýhodou nezkušenost i fakt, že nedisponuje profesionálním týmem poradců, naštvanost voličů na dosavadní politiky mu ale dávala velkou šanci na vítězství.

"Důležité je, aby se nová vláda snažila vyhnout korupci," uvedl jeden z voličů Alexander Pereira. "Doufám, že příští vláda přinese změnu," dodal. Účast ve druhém kole hlasování se pohybovala okolo 50 procent, v prvním kole přišlo k volebním urnám 71 procent voličů.

Související