Český podnikatel Radovan Krejčíř je rozhodnut, že z jihoafrického vězení uteče. Tvrdí to mluvčí jihoafrické policie Salomon Makgale, kterého citoval server News24. Poslední pokus o získaní mobilního telefonu, který je pro plánování útěku podle Makgaleho nezbytný, překazila policie o víkendu. Žena, která se Krejčířovi do věznice pokusila telefon propašovat, v úterý stanula před soudem.

Pětačtyřicetiletá Amanda Papoutsisová se pokusila mobilní telefon Krejčířovi do věznice Zonderwater nedaleko Pretorie propašovat v podrážce boty. Na ukrytý telefon údajně vězeňská služba přišla díky tomu, že ještě během ženiny návštěvy začal vyzvánět. Krejčířovi prý právě z Polska volal jeho syn Denis.

Realitní makléřku, která za Krejčířem přišla pod záminkou rozhovoru o prodeji jeho nemovitostí v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview, policie na místě zadržela a obvinila z porušení soudního nařízení a zasahování do policejního vyšetřování. Soud ji dnes pustil na svobodu pod podmínkou složení kauce ve výši 3000 jihoafrický randů (5370 korun). Znovu by měla před soudem stanout 2. prosince.

Podle serveru Eyewitness News byla žena v kontaktu s Krejčířovou rodinou. Právě příbuzní žijící v Evropě údajně ženu požádali, aby předala Krejčířovi sportovní boty, v nichž byl telefon ukryt.

"Krejčíř je rozhodnut utéct z vězení a k tomu potřebuje telefon. Jsme si toho vědomi. Pečlivě hlídáme jej i jeho návštěvy. Naneštěstí pro něj jsme vždy o krok napřed," uvedl dnes Makgale.

Krejčíř prý plánoval již několik útěků z vězení. Na konci září vězeňská služba informovala, že překazila jeden z nich. V cele u vězně nalezli pistoli, nůž a několik mobilních telefonů. Kromě bot už v minulosti odhalili u Krejčíře mobilní telefon uschovaný například v rychlovarné konvici či v elektrické smažicí pánvi.

Soud uznal v srpnu Krejčíře vinným z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného pro Krejčíře. Krejčíř v minulosti vinu opakovaně odmítl. Jde o jeho první odsouzení v JAR, kde je obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy. Výši trestu má soud oznámit už ve středu.

Související