Vítěz nedělních parlamentních voleb v Polsku, konzervativní euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS), bude mít v dolní komoře - Sejmu - většinu 235 ze 460 mandátů. Oznámila to v úterý volební komise. Znamená to, že dosud opoziční formace někdejšího premiéra z let 2006-2007 Jaroslawa Kaczyńského získala potřebnou většinu k tomu, aby mohla sama vládnout.

Taková situace v zemi od pádu komunismu v roce 1989 vznikla poprvé. Kaczyńského strana může navíc spoléhat na přízeň nového prezidenta Andrzeje Dudy, který byl v květnu zvolen jako kandidát PiS. Strana nicméně nezískala v parlamentu většinu umožňující měnit ústavu.

Dosud vládnoucí Občanské platformě (PO) premiérky Ewy Kopaczové připadne 138 mandátů, protestnímu hnutí Kukiz'15 42 mandátů, neoliberální straně Moderní.pl 28 mandátů a agrární Polské lidové straně (PSL) 16 mandátů. Jedním poslancem bude zastoupena německá menšina.

V horní komoře parlamentu pak bude mít PiS 61 senátorů a PO 34, PSL jednoho a čtyři senátoři budou nezávislí.

Poprvé v novém parlamentu nebude zastoupena postkomunistická levice.

"Poláci si zvolili svou vládu a to musí ostatní Evropané respektovat," řekl o důsledcích voleb na evropské scéně bývalý premiér Donald Tusk, který liberály z PO dovedl k osmi letům vládnutí, než se loni v Bruselu ujal vedení summitů Evropské unie. Apeloval na příští varšavskou vládu, aby se snažila rozptýlit pochyby o své příští zahraniční politice, jakož i zachovat postavení Polska v unii a dobré vztahy se sousedy.

Vítězství euroskeptiků označila agentura Reuters za příklon země s 38 miliony obyvateli k nacionalismu a k nedůvěře vůči EU. Prý lze také čekat i třenice s klíčovými spojenci Varšavy v Bruselu. Reuters také připomíná, že PiS slibuje zvýšit kontrolu státu nad ekonomikou, zdanit banky a zastavit privatizaci, jakož i snížit věk pro odchod do penze. Staví se proti přijetí eura i proti přijetí migrantů prchajících před válkou z Blízkého východu a Afriky.

První nekomunistický polský prezident z 90. let Lech Walesa v televizním rozhovoru připustil, že závidí tak jednoznačné vítězství svému někdejšímu spolupracovníkovi a později protivníkovi Jaroslawu Kaczyńskému. Doufá, že Kaczyński, který se podle něj dříve či později zase stane premiérem, využije této příležitosti ke změnám k lepšímu.

Nový parlament se má podle zákona sejít nejpozději do 24. listopadu, prezident Duda ještě přesný termín neohlásil. Za kandidátku na premiérku je zatím považována místopředsedkyně PiS Beata Szydlová, která stranu vedla ve volební kampani.

Agentura Moody's varuje: Vítězství PiS v Polsku může podkopat důvěru investorů

Jasné vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) ve víkendových parlamentních volbách není příznivé pro úvěrový rating Polska a mohlo by podkopat jeho pozici jako regionálního útočiště investorů, uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

"Tento výsledek je pro kredit negativní, protože snižuje předvídatelnost ekonomické politiky," citovala Moody's agentura Reuters. Status Polska jako "bezpečného přístavu" pro investory by mohly narušit zvýšené státní zásahy do ekonomiky, dodala Moody's.

PiS v kampani slibovala, že po osmi letech vlády liberální Občanské platformy zvýší dohled státu nad ekonomikou, uvalí dodatečné daně na banky a zastaví privatizaci. Chce také snížit věk odchodu do důchodu a je proti brzkému přijetí eura.

Analytik Moody's Marco Zaninelli uvedl, že ústup od plánu z roku 2012 na zvyšování věku odchodu do penze by mělo významný negativní dopad na veřejné finance.

"Ve světle volebních výsledků očekáváme, že v roce 2016 se Polsko odkloní od původního cíle mít deficit veřejných financí na úrovni 2,3 procenta HDP. Předpovídáme nyní deficit 2,9 procenta HDP," uvedl analytik. Podle Moody's by ale schodek neměl překročit hranici tří procent ročního výkonu ekonomiky, nad níž by Varšavě hrozilo popotahování ze strany Evropské komise.

Další velká ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí uvedla, že výsledek voleb nebude mít na polský rating žádný bezprostřední vliv. Mohl by ale podle ní oslabit důvěru investorů