Protesty ve středu vyvolalo v Oděse na jihu Ukrajiny oznámení volební komise, že v nedělních komunálních volbách byl do čela města opět zvolen dosavadní starosta, který podporoval zdejší proruské demonstrace. Prozápadní guvernér regionu Michail Saakašvili to označil za podvod a odmítl výsledek uznat. Případ nejspíš skončí u soudu. 

Podle volební komise získal dosavadní šéf města Gennadij Truchanov 52,9 procenta hlasů, což mu umožňuje obhájit post hned v prvním kole. Předchozí zprávy médií tvrdily, že v Oděse jako ve většině dalších velkých měst se o starostovi rozhodne až ve druhém kole 17. listopadu.

"Radnice Oděsy se dnes chopili ti, kteří zfalšovali místní volby rychlostí zelených mužíků," řekl v narážce na loňské rychlé obsazení Krymu ruskými vojáky bývalý gruzínský prezident s pověstí velkého reformátora Saakašvili, který se nedávno stal gubernátorem oblasti Oděsy. 

Kandidát na starostu Oděsy Saša Borovik, kterého podpořil Saakašvili a ukrajinský prezident Petro Porošenko, skončil podle oficiálních výsledků daleko za dosavadním starostou. Němec ukrajinského původu Borovik, který pracoval jako právník Microsoftu a teprve nedávno obdržel ukrajinské občanství, získal jen 25,7 procenta hlasů. Borovik ve středu večer požádal soud o zrušení výsledku.

Související