Republikánští uchazeči o nominaci do boje o Bílý dům v třetí televizní debatě zasazovali údery demokratům, médiím a hlavně sobě navzájem. Pod palbou ostatních osmi uchazečů se ocitli favorité Donald Trump a Ben Carson, který realitního magnáta Trumpa nedávno předstihl v průzkumech. 

Politici po vysílání ostře kritizovali moderátory stanice CNBC za způsob vedení debaty. Podle Trumpa pokládali "směšné otázky" a podle senátora za Floridu Marka Rubia se moderátoři snažili "zinscenovat zápas v kleci", místo aby kladli otázky zajímající voliče. Rozzlobení zástupci jednotlivých kampaní pak podle zdroje CNN kontaktovali vedení republikánů, aby si na pořad oficiálně stěžovalo. Představitel CNBC Brian Steel ale výkon svých podřízených hájil. "Lidé, kteří se chtějí stát prezidentem Spojených států, musejí být připraveni na tvrdé otázky."

Mnoho novinářů na Twitteru podle CNN nicméně píše, že moderátoři CNBC, kteří se normálně věnují dění na Wall Street a financím, měli potíž politickou debatu uřídit a zdáli se být špatně připravení.

"Nemůžeme zvolit někoho, kdo neví, jak se tato práce dělá," prohlásil guvernér státu Ohio John Kasich poté, co bývalý neurochirurg Carson přiznal politickou nezkušenost jako svou hlavní slabinu.

Trumpa, který se podle amerických médií tentokrát nepustil do žádné show, podráždila jedna z prvních otázek – zda svůj hospodářský program opsal z komiksů. Trumpův plán na vybudování zdi na hranicích s Mexikem, aby bránila přílivu přistěhovalců, označil Kasich za "fantazírování". Carson měl zase potíže s tím, aby jako realistický obhájil svůj návrh zavést desetiprocentní daň pro všechny. Pichlavé poznámky si vyměňovali i bývalý guvernér státu Florida Jeb Bush a senátor za tento stát Marco Rubio.

Podle komentátora britské stanice BBC se v debatě sváděly dvě bitvy: o to, kdo se stane kandidátem republikánského "establishmentu" a kdo se chopí praporu radikální pravice. V první bitvě Jeb Bush podal další matný výkon, což musí hluboce znepokojovat jeho podporovatele, zatímco Rubio zabodoval.

Trump působil unaveně, Carson po většinu debaty nepřítomně, a tak se senátor za Texas Ted Cruz chopil příležitosti útokem na moderátory a média. Cruz předvedl nejlepší dvě hodiny ve své kampani, avšak hlavní událostí večera se stalo bezútěšné selhání Jeba Bushe, usoudil analytik BBC.

Třetí televizní debata republikánských uchazečů se odehrála v situaci, kdy se republikáni jeví zmateni, bez jasného vůdce a jasného směru. Trápí je roztržka mezi populistickým křídlem a volenými vůdci, míjejícími se s revoluční náladou konzervativní základny, která dává přednost "outsiderům" bez nejmenších politických zkušeností, poznamenala agentura AFP a dala republikánskou situaci do kontrastu s jednotou demokratů, kteří už mají v Clintonové jasnou favoritku. Připomněla však, že kandidáti, kteří v této fázi kampaně v letech 2007 a 2011 vedli v průzkumech, nakonec prohráli.

Hlasování v primárkách o výběru republikánského kandidáta začne v únoru ve státu Iowa, kde podle průzkumů také vede Carson. Nástupce stávajícího demokratického prezidenta Baracka Obamy si Američané zvolí ve volbách v listopadu 2016.

Související