Laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení se stal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví.

Oznámil to ve čtvrtek předseda Evropského parlamentu, který tuto cenu uděluje. Slavnostní předání ceny se uskuteční 16. prosince ve Štrasburku.

Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen a za údajnou urážku islámu na svém webu odsouzen k desetiletému trestu vězení, 1000 ranám bičem a pokutě. Trest bičování se začal vykonávat letos v lednu, kdy bloger dostal prvních 50 ran. Po ostré mezinárodní kritice byl výkon zbylé části trestu odložen.

"V případě pana Badávího se nerespektují základní lidská práva," uvedl při vyhlašování ceny předseda europarlamentu Martin Schulz. Saúdskou Arábii vybídl, aby Badávího propustila a ten si mohl cenu vyzvednout.

Badáví spolu s britským básníkem Jamesem Fentonem získal tento měsíc letošní PEN/Pinterovu cenu. Na Sacharovovu cenu jej společně navrhly poslanecké kluby socialistů, konzervativců a zelených.

Ocenění pojmenované po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod.

Do nejužšího výběru se letos dostali ještě uskupení Mesa de la Unidad Democrática (MUD), které sjednocuje demokratickou opozici ve Venezuele včetně politických vězňů, a zastřelený ruský opoziční politik Boris Němcov. Loni cenu obdržel konžský lékař Denis Mukwege za pomoc obětem znásilnění v Kongu. 

Související