Vedení čínských komunistů se rozhodlo po letech skončit s politikou jednoho dítěte. Rodiny budou moci mít dvě děti. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na zprávu státních médií.

K přísné politice pod heslem jedna rodina – jedno dítě přistoupilo čínské vedení v roce 1980, aby kvůli omezeným zdrojům zbrzdilo populační explozi. Toto pravidlo se ale v pozdějších letech postupně zmírňovalo, protože vede k rychlému stárnutí obyvatelstva a k převaze počtu mužů nad ženami.

Rodiny v Číně obvykle preferují syny a řada budoucích matek vyhledává interrupci, pokud je plod ženského pohlaví. V Číně tak na 100 narozených dívek připadá 118 chlapců. Přirozený poměr ve společnosti je přitom 105 chlapců na 100 dívek.

Už předloni v listopadu komunistické vedení poněkud uvolnilo přísné populační zákony, ale očekávání úřadů tento krok nenaplnil. Z 11 milionů rodičovských párů, kterým bylo umožněno mít druhé dítě, projevilo zájem jen 700 tisíc.

Podle oficiálních statistik z loňského roku žije v Číně 1,36 miliardy lidí, země se ale potýká se stárnutím populace. Počet obyvatel v produktivním věku v minulém roce klesl o 2,44 milionu. Téměř 15 procent obyvatelstva dnes v Číně tvoří lidé starší 60 let a do roku 2030 budou podle odhadů představovat čtvrtinu čínské populace.

Související