Muniční sklad explodoval ve čtvrtek večer ve městě Svatove ve východoukrajinské Luhanské oblasti. Výbuch muničního skladu si podle nové bilance vyžádal nejméně jednoho mrtvého a pět zraněných.

Následné exploze výbušné munice způsobily v širokém okolí značné škody. Město ze strachu opustilo několik tisíc obyvatel. Informuje o tom dnes agentura Unian s odvoláním na sdělení ministerstev obrany a pro mimořádné situace.

Exploze nastala v 19:35 místního času (18:35 středoevropského času) ve skladišti raketové a dělostřelecké munice, které tam bylo podle ministerstva obrany kolem tří tisíc tun. Střepiny vybuchujících raket a granátů létaly až do vzdálenosti tří kilometrů a podle městských úřadů poškodily nejméně 35 obytných budov. Ve čtyři hodiny nad ránem prý následné exploze skončily.

Svatove se nachází v oblasti kontrolované ukrajinskou armádou. Vyšetřovatelé dnes ráno uvedli, že výbuch nastal kvůli požáru, který způsobila světlice ze signální pistole. Jednou z vyšetřovacích verzí je podle mluvčího generálního štábu Vladyslava Selezňova terorismus.

Původní informace uváděly, že neštěstí si vyžádalo dva mrtvé a čtyři zraněné. Tisková služba ministerstva obrany podle agentury Unian ale upřesnila, že o život přišel jeden civilista a zranění utrpěli čtyři vojáci a další civilista.

Ministerstvo pro mimořádné situace sdělilo, že z města Svatove, ve kterém žije téměř 20 tisíc obyvatel, se rozhodlo odjet kolem pěti tisíc lidí. Šéf Luhanské oblasti Heorhij Tuka dříve informoval, že z ohrožené oblasti bylo evakuováno kolem 200 lidí.

Ukrajinská kontrarozvědka stíhá Berlusconiho

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zahájila trestní stíhání bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, oznámila agentura Unian. Italský politik v září navštívil Krym anektovaný Ruskem bez povolení ukrajinských úřadů, což Kyjev považuje za trestný čin.

Ukrajinské trestní právo počítá se sazbou až osmi let vězení.

"Bylo zahájeno trestní stíhání pana Berlusconiho. Za tento čin budeme stíhat každého, bez ohledu na jeho postavení. Berlusconi není výjimkou," řekl v této souvislosti agentuře Unian místopředseda ukrajinského parlamentního výboru pro lidská práva Heorhij Lohvynskyj.

Berlusconi se na Krymu v půli září během soukromé návštěvy setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž řadu let udržuje přátelské styky. Italské velvyslanectví v Kyjevě tehdy dalo na vědomí, že expremiérovu cestu považuje za provokaci. Berlusconi má po krymském výletu tříletý zákaz vstupu na ukrajinské území.

Kromě stíhání Berlusconiho hodlají ukrajinské úřady podniknout stejný krok i proti delegacím francouzských a srbských poslanců, kteří nedávno Krym navštívili, oznámila Unian.

Související