Při raketovém útoku syrské armády na tržiště ve městě Duma u Damašku zahynulo nejméně 57 lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Dalších 20 osob údajně zahynulo při náletu ve městě Halab. Kdo za těmito leteckými údery stál, nebylo jasné.

Duma leží asi 15 kilometrů severovýchodně od syrské metropole v oblasti ovládané protirežimními povstalci. Syrské letectvo na tuto oblast podle agentury Reuters intenzivně útočí několik měsíců.

Syrská civilní obrana, což je místní humanitární organizace, která pomáhá na povstalci ovládaných územích, na Facebooku zveřejnila snímky z pátečních útoku, jsou na nich vidět zakrvácená těla naskládaná vedle sebe. Armáda údajně použila řízené rakety. "Vládní jednotky vystřelily na tržiště v Dumě 12 raket," sdělil agentuře AFP Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Mnoho obyvatel Dumy uprchlo v minulosti před boji do vesnic v okolí. Místní zdravotnické zdroje tvrdí, že mají problém zvládnout neustálý příliv nových raněných.

Odpůrci syrského režimu kontrolují Dumu asi dva roky. Při jednom náletu v srpnu tam přišlo o život 117 osob a situací se tehdy zabývala Rada bezpečnosti OSN. Náměstek generálního tajemníka OSN Jeffrey Feltman nejnovější útok označil "za další válečný zločin, za který se musí pachatelé zodpovídat".

Související