Berlín spustil v Afghánistánu informační kampaň, od níž si slibuje pokles zájmu o získání azylu v Německu. Součástí projektu budou i plakáty s výzvou, že Afghánistán potřebuje mladé lidi, oznámilo v pátek německé ministerstvo zahraničí. Do kampaně je podle agentury DPA zapojeno i německé velvyslanectví, které se snaží mnohdy nereálné představy o azylu v Německu uvést na pravou míru.

Německá vláda zahájila od září v zahraničí již několik podobných akcí na téma azylu, mimo jiné i ve vícero arabských státech. Ministerstvo zahraničí nicméně upozorňuje, že zatím není možné očekávat okamžitý dopad na počty azylových žádostí.

Afghánci jsou nyní po Syřanech na druhém místě z hlediska počtu běženců vstupujících do Německa. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ve středu prohlásil, že Afghánci nemohou automaticky očekávat azyl a že většina z nich bude zřejmě poslána zpět do vlasti.

S takovým postupem ale nesouhlasí afghánské ministerstvo pro uprchlíky, podle kterého afghánská vláda není vázáná tím, aby odmítnuté žadatele zpět přijímala. Nejdříve je pro takový postup nutné uzavřít příslušnou dohodu, dodalo ve čtvrtek ministerstvo.

O situaci mezitím telefonicky jednal německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Ten podle DPA ujistil, že Kábul dostojí svým mezinárodním závazkům a že prohlášení ministerstva pro uprchlíky nebylo postojem Ghaního vlády.

Související