Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Peter Maurer v sobotu zveřejnili bezprecedentní společnou výzvu vládám, aby zastavily války, respektovaly mezinárodní právo a pomáhaly uprchlíkům a lidem nuceným opustit své domovy.

Pan Ki-mun poté na tiskové konferenci v Ženevě prohlásil, že vyhlášení humanitárního příměří či širší dohody o válce v Sýrii by se nemělo zadrhnout na neshodách ohledně budoucího osudu prezidenta Bašára Asada.

"Svět postavený tváří v tvář do očí bijící nelidskosti zareagoval znepokojivým ochromením," uvádí se ve společném prohlášení, které citovala agentura Reuters.

"To představuje ignorování samotného smyslu existence OSN," dodal na tiskové konferenci Pan Ki-mun, který zároveň vyzval státy, aby dostaly pod kontrolu ozbrojené skupiny a pohnaly je k odpovědnosti za jejich činy. Apeloval také na zastavení používání těžkých zbraní v zalidněných oblastech.

"Jen zřídka zažíváme tak vysoký počet lidí v pohybu, tolik nestability a tolik utrpení," řekl ke společnému prohlášení šéf MVČK. "Při ozbrojených konfliktech v Afghánistánu, v Iráku, Nigérii, Jižním Súdánu, v Jemenu a dalších místech bojovníci porušují nejzákladnější normy lidskosti. Nestabilita neustále narůstá a zvyšuje se lidské utrpení," uvedl Maurer.

Podle slov generálního tajemníka OSN syrské vládní síly jednoznačně porušily mezinárodní právo, když úmyslně útočily na civilisty včetně náletů na obklíčené oblasti a vládního raketového útoku na tržiště, při němž v pátek zahynulo nejméně 70 lidí.

"Věřím, že budoucnost Sýrie, anebo budoucnost veškerých mírových rozhovorů, by neměla váznout ohledně otázky budoucnosti jednoho člověka," řekl Pan Ki-mun na tiskové konferenci. "V zásadě věřím, že je na syrském lidu, aby rozhodl o budoucnosti prezidenta Asada."

Panovo prohlášení následovalo den poté, co se ve Vídni sešli zástupci 17 zemí, Evropské unie a OSN, a navrhli celonárodní příměří v syrské občanské válce. Podle Pan Ki-muna bylo vídeňské setkání první, jehož se zúčastnily všechny země a organizace držící klíč ke společné rezoluci.

"Jakkoliv vím, že nadále přetrvávají podstatné rozpory, doufám, že v následujících dnech a týdnech budou schopné dále pokročit k Syřany vedenému politickému řešení krize," dodal.

Související