Německá vláda očekává, že do země letos přijde milion žadatelů o azyl. Informoval o tom v neděli nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) s odvoláním na vládní kruhy. Kabinet dosud oficiálně počítal s 800 tisíci běženci. O řešení uprchlické krize dopoledne jednali šéfové tří vládních stran, na společném postoji k azylové politice se ale podle televize n-tv nedohodli a další jednání přeložili na čtvrtek. 

Zástupci bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) mezitím pohrozili odvoláním kancléřky Angely Merkelové, pokud Německo neuzavře své hranice před proudem uprchlíků.

Novou vládní prognózu počtu běženců podle FAS představila Merkelová na sobotním jednání mezi svou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a sesterskou stranou CSU. Neoficiální zdroje nicméně již od října uvádí, že do Německa už letos dorazilo 800 tisíc uprchlíků a za celý rok jejich počet může dosáhnout až 1,5 milionu.

Mezi CDU a CSU panuje kvůli běžencům mimořádné napětí, protože většina uprchlíků přichází do Německa přes rakousko-bavorskou hranici. Bavorský premiér Horst Seehofer kvůli tomu počátkem týdne vyzval Merkelovou, aby do neděle představila opatření pro omezení přílivu imigrantů. Pokud se to nestane, pohrozil "nouzovými opatřeními", jako bylo stažení ministrů za CDU z vlády nebo podání správní žaloby proti vládě k Ústavnímu soudu.

Poslanec za CSU Hans-Peter Uhl v rozhovoru s FAS pohrozil svržením kancléřky. "Buď se hranice zavřou s Merkelovou, nebo se zavřou bez ní," řekl. Podle něj si většina Němců přeje omezení imigrace a kancléřka se nemůže stavět proti většinovému mínění společnosti.

Kancléřce Angele Merkelové a bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi se v neděli nicméně podle agentury DPA podařilo zmírnit vzájemné spory ohledně migrační krize. Shodli se totiž na společném šestistránkovém stanovisku, které počítá mimo jiné s vytvořením tranzitních zón pro uprchlíky. 

Na sobotním jednání CDU a CSU však podle zdrojů FAS došlo ke sblížení postojů obou konzervativních stran. Není ale jasné, jak se k požadavkům CSU postaví koaliční sociální demokracie (SPD), jejíž předseda Sigmar Gabriel tento týden jednoznačně odmítl návrh bavorské strany, aby na hranicích vznikly tranzitní zóny, v nichž by bylo možné zamítnout žádost o azyl ještě předtím, než běženci vstoupí na německé území.

Merkelová, Seehofer a Gabriel v neděli dopoledne jednali o řešení situace. Podle zdrojů n-tv sice našli několik společných bodů, nedokázali ale dospět k závěrečné dohodě, a proto další jednání odročili.

Strany CDU a CSU později podle agentury DPA informovaly o společném stanovisku Merkelové a Seehofera, ve kterém jsou tranzitní zóny označeny jako "neodkladné opatření k lepší kontrole hranice". CDU a CSU počítají také s dvouletým pozastavením slučování rodin některých uprchlíků, prosazují rovněž zavedení jednotného uprchlického průkazu. V rámci boje s příčinami uprchlické krize chtějí tyto strany prodloužit zapojení německé armády do konfliktu v Afghánistánu. Celkově se strany v dokumentu shodly na sedmi opatřeních na národní úrovni a pěti opatřeních na mezinárodní úrovni, píše DPA.