Rusko v neděli truchlí nad oběťmi havárie letounu Airbus A321 společnosti Kogalymavia, který se v sobotu zřítil v Egyptě na Sinajském poloostrově. Do Petrohradu, kam se stroj vracel s převážně ruskými turisty z letoviska Šarm aš-Šajch, se sjíždí rodiny zemřelých. Mezi kondolujícími státníky je i český prezident Miloš Zeman.

Úřady oznámily, že palivo, které letoun naposledy načerpal v Rusku, i posádka byly v pořádku. Ruský úřad pro kontrolu leteckého provozu v neděli zastavil lety všech strojů A321 patřících Kogalymavii.

Ruští vyšetřovatelé hned v sobotu zahájili trestní vyšetřování. Zaměřili se přitom na výslechy pozemního personálu, který letadlo před osudným letem připravoval či přišel do kontaktu s jeho posádkou. Odebrali také vzorky paliva v ruské Samaře, kde havarovaný stroj naposledy tankoval.

Prověrka těchto vzorků podle nedělního sdělení mluvčí regionální prokuratury Maji Ivanovové ukázala, že palivo odpovídalo normám. "V této chvíli můžeme říct, že podle závěru odborníků kvalita tohoto paliva odpovídá všem stanoveným požadavkům," řekla televizní stanici Rossija 24.

Ivanovová rovněž uvedla, že podle lékařů ani posádka neměla žádné problémy. "Posádka prošla před odletem do Šarm aš-Šajchu lékařskou prohlídkou a byla uznána schopnou k letu," řekla.

Úřad pro kontrolu leteckého provozu Rostransnadzor v neděli podle ruských agentur nařídil zastavit lety všech letounů Airbus A321 aerolinek Kogalymavia. Představitelé společnosti ale podle RIA Novosti uvedli, že zatím žádné takové nařízení nedostali.

Náměstek ministra pro mimořádné situace Vladimir Stěpanov v neděli podle agentury Interfax uvedl, že těla ruských obětí letecké katastrofy budou ještě v neděli večer a v pondělí ráno přepravena do Petrohradu. "Na místě havárie chceme nejdéle do konce dnešního dne pracovat na přípravě odvozu ostatků a po ukončení této práce jsme rozhodnuti je (těla) přepravit letadly do Petrohradu," řekl.

Stěpanov mimo jiné rovněž sdělil, že mezi mrtvými jsou i tři pracovníci ministerstva pro mimořádné situace. Upřesnil také, že ruské oběti pocházely z devíti oblastí Ruské federace. Nejvíce jich bylo z Petrohradu, 127.

Havárii nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě letounu, včetně sedmičlenné posádky. Vesměs jde o ruské občany, zřejmě kromě tří nebo čtyř Ukrajinců. Mluvčí petrohradského gubernátora Andrej Kibitov podle agentury Interfax ještě v sobotu večer tvrdil, že na palubě byli tři Ukrajinci a jeden občan Běloruska. Ukrajinské ministerstvo zahraničí ale sdělilo, že podle informace ruského ministerstva pro mimořádné situace byli na palubě čtyři ukrajinští občané.

Do Petrohradu se nyní sjíždí příbuzní zemřelých, od nichž chtějí úřady získat vzorky DNA kvůli identifikaci obětí. Přiletět mají podle agentury Tass i pozůstalí z Ukrajiny, první už v neděli.

Ke kondolujícím zahraničním činitelům se v neděli připojil i český prezident. "Prezidenta republiky Miloše Zemana hluboce zasáhla zpráva o letecké katastrofě na Sinaji, při které zahynulo přes dvě stě občanů Ruské federace, včetně dětí. Prezident republiky vyslovuje upřímnou soustrast ruskému lidu. V mysli je s blízkými obětí katastrofy, kterým přeje hodně vnitřní síly v těchto mimořádně těžkých okamžicích," sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Vladimir Putin kvůli tragédii vyhlásil v Rusku na neděli státní smutek. Vlajky jsou spuštěny na půl žerdi a na různých místech země se budou konat smuteční akce.  Před petrohradským letištěm vznikl improvizovaný pomník. Obyvatelé Petrohradu, mnozí plačící, tam přinášejí květiny a různé věci, zapalují svíčky.

"Když jsem slyšela, co se stalo, rozplakala jsem se," řekla 34letá Galina Grigorjevová, která přišla s pětiletou dcerou a přinesly květiny a plyšové zvířátko. "Uvědomíte si, že lidé přijeli pro své děti, pro své vnuky a zjistili, že nežijí," dodala.

Památku obětí neštěstí ruského letounu v Egyptě se podle agentury AFP rozhodli uctít i někteří Kyjevané. Před ruským velvyslanectvím položilo několik rodin květiny, zapálené svíčky a plyšová zvířátka. Při havárii zahynulo i 17 dětí, nejmladšímu bylo deset měsíců. Jde o nezvyklý projev sympatií vzhledem k napjatým vztahům mezi Moskvou a Kyjevem kvůli konfliktu na východě Ukrajiny.

Související