Na konci loňského roku čeští vojáci střežící spojeneckou základnu Bagrám v Afghánistánu čelili útoku povstalců. Na vozidla české hlídky zaútočili protitankovými granáty (RPG) a samopaly. Útočníky ve spolupráci s afghánskými vojáky Češi zadrželi. Armáda to uvedla v časopise ministerstva obrany A report. Z bezpečnostních důvodů vojáci zpravidla podrobnosti o útocích zveřejňují se zpožděním.

Čeští vojáci střeží okolí letecké základny Bagrám. Za úkol mají získávat informace od místních obyvatel, zabraňovat odpalování povstaleckých raket nebo dohlížet na bezpečnost.

Útok na jednu z hlídek povstalci uskutečnili v noci 29. prosince. Kolona šesti pancéřovaných vozidel MRAP s vojáky měla za úkol zaujmout pozorovací stanoviště, pěší hlídka poté zkontrolovala několik míst, odkud byly v minulosti odpalovány rakety na základnu. "Vše probíhalo přesně podle plánu. Pěší patrola se v pořádku vrátila a nasedla na vozidla. Krátce před čtvrt na deset jsme byli nastřeleni a dostali se do léčky," uvedl Rudolf Panák, velitel české hlídky.

Protivník byl ukryt za členitou zdí na vinici asi 30 metrů daleko. Nejdříve několikrát vystřelil z RPG, následně na kolonu povstalci pálili ze samopalů. "Pomohli nám střelci ve věžích (vozidel MRAP), kteří ihned opětovali palbu z těžkých zbraní. Velice rychle se nám podařilo povstalce umlčet a vytlačit je z jejich úkrytu," podotkl Panák.

Hlídka si zavolala na pomoc spojeneckou leteckou podporu (AWT). Povstalci začali ustupovat a ukryli se v jednom z domů. Jednotka pak společně s Afghánskou národní policií a Národní bezpečnostní obranou zadržela zbylé útočníky. Na místě vojáci nalezli útočné pušky AK-47 a ruční granáty. Při události nebyli čeští vojáci zraněni.

Vnější ostrahu základny Bagrám zajišťuje 165 českých vojáků. Od října je v asijské zemi pod Hindúkúšem již pátá rotace strážní roty především ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic. Podle armády vojáci uskutečnili několik patrol, jejichž cílem bylo demonstrovat svoji přítomnost a narušit tím možnou činnost kriminálních a teroristických skupin.

Dalším úkolem vojáků je podporovat stabilitu a rozvoj Afghánistánu. Ve spolupráci s příslušníky Afghánské národní armády se tak třeba vojáci podíleli na předání zásilky humanitární pomoci dětem ze sirotčince v hlavním provinčním městě Charikar. Tomu Češi již pomohli v minulých měsících, když v něm za pomoci fondu hnutí Stonožka vybudovali nové sociální zázemí a umývárny.

Související