Americký satelit zaznamenal nad Sinajským poloostrovem v době zřícení ruského dopravního letadla tepelnou stopu. Informovala o tom stanice CBS News s tím, že to může ukazovat nejen na výbuch nálože, ale také na explozi motoru či palivových nádrží. Agentura TASS zase s odvoláním na své zdroje v Káhiře napsala, že vyšetřovatelé nalezli na místě nehody předměty nepocházející z letadla. Sobotní zkázu stroje, který mířil s ruskými turisty z Egypta do Petrohradu, nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě, příčiny stále nejsou známé.

 

Vyšetřovatelé očekávají, že jim odpovědi na okamžiky těsně před zkázou poskytnou data z letových záznamníků, tedy takzvaných černých skříněk. S dekódováním záznamů se podle egyptských médií začalo dnes.  O rozboru těchto zařízení není nic oficiálně známo.

Podle moskevského rozhlasu z nich vyplývá, že poslední čtyři minuty letu vedla posádka běžný rozhovor i normální komunikaci s dispečery letiště v Šarm aš-Šajchu. Žádné informace o případných nesrovnalostech v záznamu údajně nejsou. Experti z toho vyvozují, že k tragédii došlo náhle, údajně vlivem poškození pravé části vnitřní paluby letadla, uvedl rozhlas.

"Nebyla zaznamenána žádná komunikace, v níž by posádka letadla o cokoli požádala," potvrdil agentuře Reuters tyto informace mluvčí egyptského ministerstva civilního letectví Muhammad Rahmí. Dodal, že černé skříňky jsou v dobrém stavu a měly by přispět k vyřešení příčin havárie.

Interfax dnes ale s odvoláním na nejmenované vyšetřovatele v Káhiře uvedl, že na záznamu hovoru v kokpitu je slyšet podivný zvuk."Chvíli před zmizením stroje z radaru je zachycen hluk, který není charakteristický pro normální let," citoval Interfax nejmenovaného představitele. Krátce předtím se nahrál hovor mezi piloty a věží, který žádné mimořádnosti nevykazoval.

Ruský bulvární televizní kanál LifeNEWS v úterý s odvoláním na výsledky soudní lékařské expertízy uvedl, že pasažéři cestující v zadní části letadla utrpěli rozsáhlá zranění a popáleniny svědčící o explozi. Nyní prý experti zkoumají, zda pozůstatky nesou stopy výbušniny. Povšimli si už toho, že v tělech některých obětí jsou kusy pláště letadla.

Egyptský tisk nicméně podle TASS teprve nyní informuje o tom, že egyptští a ruští odborníci začali s převodem provozních údajů o letu a nahrávek hovorů v kokpitu teprve nyní. Již dříve vyšetřovatelé uvedli, že stav obou záznamníků je dobrý, ale že analýza dat nějakou dobu potrvá. Žádný termín, kdy je možné výsledky očekávat, tehdy neuvedli.

Další nepotvrzené zprávy ruských médií informují o nalezených nespecifikovaných předmětech, které byly poslány na odbornou analýzu. "Byly poslány na odbornou analýzu," řekl o nalezených předmětech zdroj agentury TASS. Agentura dále poznamenala, že oficiálně nález nebyl potvrzen.

Totéž se týká údajného záznamu z amerického satelitu, kterému se nyní podle CBS News věnují experti - snaží se určit, co bylo důvodem výrazné tepelné stopy. Stanice neupřesnila, z jakých zdrojů se informaci dozvěděla, uvedla jen, že ji získal dopisovatel televize věnující se otázkám národní bezpečnosti.

"V této chvíli to nemůžeme potvrdit a ani vyvrátit," uvedl k údajné existenci infračerveného záznamu nad Sinajem Mezistátní letecký výbor, který v postsovětských zemích vyšetřuje letecké nehody.

Američané již nabídli Rusům pomoc s vyšetřováním. V pondělí ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper novinářům řekl, že zatím nejsou přímé důkazy o tom, že letadlo zničili teroristé, jak se spekuluje. Moskva tvrdí, že prozatím je příliš brzy hovořit o příčinách katastrofy, nejdříve je třeba shromáždit dostatek faktů.

Podle serveru Bloomberg utrpělo zřícené letadlo již několik poškození z předchozích nehod. V roce 2001 byla při jeho přistání poškozena zadní část, která musela být následně opravena. Vyšetřovatelé se budou poruchou zabývat podrobněji, protože je to jedna z mála známých příčin, která by mohla způsobit roztříštění letadla ve vzduchu.

Pokud by experti došli k závěru, že porucha hrála jakoukoliv roli při nedávné katastrofě, zaměří se na ostatní letadla společnosti kvůli možným opravám, které by mohly způsobit další selhání, uvedl John Goglia, který se vyšetřováním zabývá.

Související